EN

هگمتان درب امیر
تولید کننده‌ی تخصصی درب های مقاوم در برابر حریق

0
منو دسترسی
Content-fireStandards

استاندارد های آتش نشانی

استاندارد های آتش نشانی، مهمترین استاندارد های ایمنی

 

استاندارد یک اصل ویژه و ضروری است که رعایت آن می تواند تضمین کننده یک کیفیت کار دانست و یک مقبولیت خاص را برای استفاده از کالا یا خدمت مورد نظر ارائه می کند. این استاندارد ها زمینه های گوناگون و مختلفی دارند که توسط سازمان ها و موسسات بزرگ و کوچکی تبیین میگردند. در بین استاندارد های مختلف استاندارد های ایمنی را شاید بتوان مهمترین این استاندارد ها دانست. هرگونه تخطی و نادیده گرفتن اصول این نوع استاندارد ها میتواند باعث بروز فجایع جانی و مالی سنگین گردد. در مقالات قبلی در مورد این استانداردها زمینه های آن ها و ارائه دهندگان آن ها صحبت کرده ایم، در این قسمت می خواهیم به بررسی استاندارد های مربوط به آتش نشانی بپردازیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 


اهمیت استاندارد های آتش نشانی


استاندارد های آتش نشانی را شاید بتوان به عنوان بزرگترین و مهم ترین شاخه از استاندارد های ایمنی معرفی کرد. این نوع استاندارد ها در زمینه های مختلف و توسط سازمان های مختلفی تبیین و در اختیار مجریان مربوطه قرار می گیرند. استاندارد های آتش نشانی به علت ماهیت و زمینه کارکرد آن ها یکی از مهم ترین و لازم الاجرا ترین انواع استاندارد ایمنی شناخته می شوند. سازمان آتش نشانی مسئولیت حفاظت از جان و مال مردم را برعهده دارد. در صورتی که برای این سازمان روش جاری و دستور العمل مشخص تعیین نگردد، این وظیفه مهم با شکست مواجه خواهد شد.

 

اهمیت استانداردهای آتش نشانی

 

 

کشورهای مختلف بنا بر امکانات و بودجه ای که برای سازمان آتش نشانی خود مد نظر قرار میدهند، استاندارد های آتش نشانی مختلفی را وضع می کنند. این استاندارد ها میتوانند مربوط به قبل از اتفاق افتادن حادثه باشند، که در واقع جزو استاندارد های پیشگیری از حریق قرارا می گیرند. همچنین ممکن است این استاندارد ها مربوط به زمان اتفاق افتادن حریق باشند که استاندارد های آتش نشانی عملیاتی را تشریح می کنند.

 

اهمیت استانداردهای آتش نشانی

 

اهمیت این استاندارد ها در پیشگیری از وقوع حوادث تا اندازه ای زیاد است که سازمان ها و موسسات مستقلی مانند nfpa جهت وضع این استاندارد های آتش نشانی شکل گرفته اند. سازمان آتش نشانی ایران نیز استاندارد های زیادی را با همکاری صنعتگران و صاحب نظران در زمینه های مختلف، در این زمینه تولید و ارائه می کند.

 


استاندارد های NFPA


استاندارد های nfpa مربوط به سازمان NFPA یا National Fire Protection Association است که یک موسسه استاندارد گذاری آمریکایی است، که استاندارد های معتبر و مهمی را در زمینه استاندارد های آتش نشانی ارائه می کند. استاندارد های NFPA بیش از سی صد عنوان استاندارد و دستورالعمل می باشد که توسط این موسسه ارائه می گردد.

 


استاندارد های آتش نشانی سازمان آتش نشانی


این استاندارد ها توسط موسسه ملی استاندارد ایران تدوین و تصویب می گردد. استاندارد های آتش نشانی را میتوان به صورت فهرست موضوعی زیر طبقه بندی نمود:

  • مهندسی ایمنی در برابر آتش
  • استاندارد های آتش نشانی ایمنی خودرو
  • استاندارد های آتش نشانی مربوط به تجهیزات و کارکرد صحیح آن ها
  • حفاظت از محیط
  • حفظ ایمنی نفرات
  • سیستم های حمل و نقل
  • اصطلاحات و ملاحظات فنی دربهای ضد حریق

 

استاندارد های آتش نشانی سازمان آتش نشانی

 

 

 

استاندارد های آتش نشانی را میتوان جزو مهمترین استاندارد هایی دانست که برای حفظ ایمنی و دستیابی به آن باید توجه ویژه ای را به رعایت آن ها معطوف کرد. تلاش هایی که جهت تحقق این استاندارد ها و تولید و گسترش آن ها می گردد، تاثیرات مستقیمی را در بالا بردن کیفیت زندگی و ارتقای سطح ایمنی دارند.

 

0%