EN

هگمتان درب امیر
تولید کننده‌ی تخصصی درب های مقاوم در برابر حریق

0
منو دسترسی
Contant-NFPA80

NFPA 80

استانداردی برای محافظت از جان ها

استاندارد های ایمنی، انواع و دسته های مختلفی را بر اساس زمینه استاندارد ها، ارائه دهندگان و همینطور نوع کارکردی که این استاندارد مطرح میکند، دارند. نقش استاندارد nfpa در بین استاندارد های ایمنی بر کسی پوشیده نیست. استانداردی قدرتمند، جامع و مهم که در بیش از 300 زمینه مختلف دستور العمل هایی ضروری را ارائه می کند. در ادامه این مطلب ما به بررسی یکی از مهم ترین استاندارد های این سازمان یعنی استاندارد NFPA 80 که مربوط به استاندارد درب ها و پنجره های ضد حریق است می پردازیم. برای آشنایی بیشتر با این استاندارد مهم و پرکاربرد با ما همراه باشید.

 

 

استاندارد NFPA 80 استانداردری برای محافظت از جان


شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که یک استاندارد مربوط درب چرا باید یکی از استاندارد هایی باشد که این چنین سطح اهمیتی برای آن در نظر گرفته شود. جالب است بدانید تعداد زیادی از افراد در آتش سوزی ها و سوانحی که ایجاد می شود، امکان ترک محل را به دلیل گیر کردن و یا قفل شدن درب ها نداشته و در محل حادثه حبس میگردند. این حبس و زندانی شدن در خیلی از موارد میتواند موجب مرگ نفرات گردد. حالتی را در نظر بگیرید که بین شما و آتش تنها یک درب فاصله باشد. در چنین زمانی وجود یک درب ضد حریق که این استاندارد ها در آن رعایت شده باشد، برای شما امتیازی بزرگ خواهد بود. امتیازی که افرادی که داستان آن ها در پاراگراف بعدی آمده است، فاقد آن بودند.

 

درب ضد حریق


183 کودک در حادثه آتش سوزی در انگلستان جان خود را از دست دادند آن ها در حالی از دود خفه شدند که پایین راه پله و پشت درب های قفل شده گیر کرده بودند.، کشته شدن 600 نفر در سالن تاتر به دلیل قفل شدن درب ها ، 174 کودک در آتش سوزی مدرسه در پشت درب های قفل شده مثالی از این اتفاقات ناگوار می باشد. این اتفاقات هر چند که مدت زمان طولانی است کاهش یافته است. اما بشر بهای سنگینی را برای توجه به این مسئله پرداخت کرده است.


در صورتی که شما از درب های ضد حریق مناسب که قابلیت باز شدن آسان در شرایط اضطراری و همینطور دارای قابلیت جلوگیری از عبور دود، استفاده نکیند. باید منتظر طبعات وحشتناکی باشید. در این مقاله ما به اهمیت استفاده از این درب ها، ویژگی های ذکر شده برای درب های ضد حریق در استاندارد nfpa 80، خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


NFPA 80 از چه حرف میزند!؟


تا اینجای کار با توجه به بررسی و مطالب عنوان شده در رابطه استاندارد NFPA 80 متوجه شده ایم که این استاندارد در واقع بیان کننده شرایط درب ضد حریق می باشد. اما درب ضد حریق چیست.


درب ضد حریق دربی است که می توانند تا مدت زمان معلوم در برابر آتش مقاوت کنند. این مدت زمان بسته به نوع در، مصالح به کار رفته در آن و ویژگی هایی از این دست، متغیر است. همینطور ویژگی دیگری که این درب ها دارند، باز شدن آسان و تضمینی بوده و نباید در هیچ موردی قفل شوند و مانع خروج سایرین گردند. عدم عبور دود نیز یکی دیگر از ویژگی های استفاده شده در این درب ها می باشد. با استفاده از فناوری های مختلف، این درب ها قادر خواهند بود که از عبور دود و آتش از هر طرف آن به طرف دیگر جلوگیری کنند.

 

درب های ضد حریق


استاندارد nfpa 80 به بیان حداقل هایی می پردازد که یک درب ضد حریق باید داشته باشد تا بتوان از عملکرد صحیح آن در زمان حادثه مطمئن بود. البته این تعریف کلی ای نیست که خود استاندارد NFPA 80 ارائه میکند. بر اساس تعریف این استاندارد، هدف استاندارد NFPA 80، ارائه کردن دستور العمل هایی برای تولید، نصب، و نگهداری از وسایل و تجهیزاتی است که از دیوار ها، سقف و کف ساختمان ها در برابر ورود و یا خروج دود محافظت می کنند.  

 


بررسی مفاد استاندارد NFPA 80


استاندارد nfpa 80 مشتمل بر 21 فصل(Chapter) و 12 پیوست(Annex) می باشد. فصول ابتدایی این استاندارد را مقدمات تشکیل میدهند و از فصل چهار به بعد طالب تخصصی آغاز میشود. همچنین پیوست های این استاندارد نیز اطلاعات تخصصی بسیار مفیدی را در اختیار علاقه مندان میگذارند. در ادامه به بررسی دقیق تر این طبقه بندی خواهیم پرداخت.

 

درب نقاوم در برابر آتش


محتوای فصول استاندارد NFPA 80


 اولین فصل از این استاندارد معرفی یا Administration می باشد. بخش دوم نیز معرفی منابع و مراجعی است که در تولید این استاندارد مورد استفاده قرار گرفته است که شامل سه بخش موارد عمومی، استاندارد های دیگر ارائه شده توسط NFPA و استاندارد های ارائه شده توسط سایر سازمان ها می باشد.


فصل سوم استاندارد NFPA 80 را تعاریف یا Definition تشکیل می دهد. کلیه اصطلاحات تخصصی که در استاندارد nfpa 80 استفاده شده است، در این بخش به صورت کامل توضیح داده شده است. درصورتی که مواردی توضیح داده نشده باشند، با معنای عمومی و متعارف خود تعریف می گردند. همچنین دیکشنری Webster به عنوان مرجعی برای معنی سایر لغات عمومی استفاده شده در این استاندارد عنوان می گردد. همچنین این بخش به سه قسمت اصطلاحات عمومی، اصطلاحات تخصصی nfpa و اصطلاحات تخصصی عمومی تقسیم می گردد.

 

دربهای مقاوم در برابر حریق


شما از فصل چهارم استاندارد NFPA 80 می توانید به دستورالعمل ها و استاندارد هایی که به صورت تخصصی برای درب ها و پنجره های ضد حریق اراه شده اند دسترسی داشته باشید. در این فصل الزامات عمومی و کلی برای این درب ها عنوان گردیده است. و فصل پنجم استاندارد NFPA 80 نیز مربوط به موارد بازرسی، آزمایش و نگهداری این درب ها می پردازد.


پیوست های استاندارد NFPA 80


پیوست های استاندارد NFPA 80 بخشی از این استاندارد نمی باشند اما شامل اطلاعات مفیدی برای استفاده بهتر از این تجهیزات و همینطور نصب و نگهداری آن ها هستند. همینطور آخرین پیوست این استاندارد نیز به معرفی سایر رفرنس ها و مراجع استفاده شده در این استاندارد پرداخته است.

 

 

درب ضد حریق


 

استاندارد NFPA 80 را میتوان یکی از معتبر ترین استاندارد ها در زمینه درب ها و تجهیزات ساختمانی جداکننده ضد حریق دانست. برای تولید این استاندارد از علم بهترین متخصصان و تجربه بهترین صنعتگران استفاده شده و یک منبع جامع را برای بالاتر بردن کیفیت و ضمانت کارکرد صحیح این قطعات، برای نقش حیاتی خود در مواقع ایجاد حریق، تولید و ارائه کرده است. لازم به ذکر است خیلی از استاندارد های دیگر در این زمینه با مرجع قرار دادن و پیروی از استاندارد NFPA 80 تدوین و منتشر می شوند.

0%