EN

هگمتان درب امیر
تولید کننده‌ی تخصصی درب های مقاوم در برابر حریق

0
منو دسترسی
Content-BSEN1634

BS EN 1634-2

استاندارد BS EN 1634-2 یک استاندارد ایمنی از BSI


"اولیـن سـازمان استانـدارد جهــان!" عنوان بسیار بزرگ و برجسته ای است که در دنیا فقط یک سازمان می تواند ادعا کند که صاحب این عنوان است. در صورتی که شما به دنبال صاحب این عنوان بلند بالا می گردید، bsi یا British Standard Institute سازمانی است که ما به شما معرفی خواهیم کرد. این سازمان مسئول استاندارد گذاری در بریتانیا بوده و کار خود را از اولین سال قرن بیستم یعنی سال 1901 آغاز نمود. طیف وسیع این استاندارد ها شامل موارد متعدد و زیادی می باشد که استاندارد های ایمنی یکی از مهم ترین شاخه های آن هاست. استاندارد های ایمنی BSI یکی از پرشاخه ترین و متعدد ترین رده استاندارد های ایمنی است که موضوعات زیادی را پوشش میدهند. استاندارد BS EN 1634 یکی از استاندارد هایی است که در زمینه تجهیزات ضد حریق تولید و ارائه می شوند. در ادامه به بررسی استاندارد BS EN 1634-2 خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 


استاندارد BS EN 1634-2 یک استاندارد ایمنی از BSI

 

همانطور که گفته شد، BSI استاندارد های ایمنی بسیار زیادی دارد. استاندارد های ایمنی مربوط به تجهیزات ساختمانی جدا کننده مانند درب ها و پنجره های ضد حریق در سه عنوان از این استاندارد ها تدوین و ارائه شده است. استاندارد bs en 1634-1، استاندارد bs en 1634-2 و استاندارد bs en 1634-3 سه پارت از استاندارد BS EN 1634 هستند که هر کدام به بررسی بخشی از مطالب مرتبط با این موضوع  مهم میپردازند.

 

استاندارد BS EN 1634

 

عنوان اصلی این استاندارد "تست های مقاومت در برابر حریق برای سازندگان پنجره ها و درب های ضد حریق و تجهیزات فیزیکی ساختمان" می باشد. همینطور هر یک از پارت ها نیز زیر عنوان مخصوص خود را دارند. زیر عنوان های این سه پارت استاندارد بدین شرح می باشند:

 • استاندارد BS EN 1634-1: تست های مقاومت در برابر حریق در پنجره ها و درب های ضد حریق.
 • استاندارد BS EN 1634-2: تست های تعیین مشخصات مقاومت در برابر حریق برای عناصر فیزیکی ساختمان.
 • استاندارد BS EN 1634-3: تست کنترل دود برای سازندگان درب ها و پنجره های ضد حریق.

 

در ادامه این مطلب به بررسی اهداف و ویژگی های استاندارد BS EN 1634-2 خواهیم پرداخت.

 


اهداف استاندارد BS EN 1634-2


استاندارد BS EN 1634-2 که جدید ترین نسخه آن در تاریخ 22 نوامبر 2018 منتشر شده است یکی از پارت های استاندارد BS EN 1634 است که اصلی ترین کار آن را می توان ارائه روش های تست مختلف برای پنجره ها و درب های ضد حریق می باشد.  

 

استاندارد BS EN 1634

 

سازمان bsi استاندارد BS EN 1634-2 را یک استاندارد اروپایی معرفی میکند که کار اصلی آن تبیین روش هایی برای توصیف نفوذ آتش از درب ها و پنجره ها، و به طور کلی تجهیزات ساختمانی جداکننده فضا که با چرخش روی یک پاشنه و یا با استفاده از لولا باز می شوند، برای تولید کنندگان و صنعتگران این محصولات می باشد. تست های ارائه شده در این استاندارد قابلیت بررسی مقاومت در برابر آتش را تا مدت زمان 240 دقیقه برای این محصولات دارند. این تست ها برای درب ها و پنجره های باز شونده با سیستم لولا و لعاب کاری شده، به غیر از درب هایی که روی آن ها شیشه تعبیه شده است، مورد تایید می باشند.

 

 


شرایط اعتبار تست های استاندارد BS EN 1634-2


تست هایی که در این استاندارد برای آزمایش درب ضد حریق مطرح می گردد. شرایط و پیش نیاز های خود را دارد. بهتر است اینگونه بگوییم که این تست ها در مواردی که ویژگی های مورد نظر آن ها را داشته باشند، معتبر بوده و تضمین کننده کیفیت کار هستند.


آزمایش ها و تست های استاندارد BS EN 1634-2 برای درب هایی که رنگ غیر متالیک داشته و یا پنجره هایی که از مواد سلولزی در آنها استفاده نشده است قابل استفاده می باشد. در صورت وجود پنجره های شیشه ای روی درب ها این آزمایش ها . یا مواد سلولزی در پنجره ها این تست ها موفق به دریافت تاییدیه این تست ها نخواهند شد و نتیجه بدون اعتبار است.

 

استاندارد BS EN 1634


همچنین در مورد متریال به کار رفته در درب های ضد حریق ضخامت ورق فلزی استفاده شده در آن ها باید پایین تر از 1.5 میلیمتر باشند، تا بتوان ارزش تست را برای آن ها صحیح شمرد. همچنین اندازه این درب ها نباید بزرگ تر بستر آزمایش معرفی شده توسط استاندارد BS EN 1634-2 باشند که مجبور به تغییر اندازه های آن شد.


متد های ارائه شده توسط این استاندارد به صورت مستقیم برای محصولات دارای قاب بندی دکوراتیو و براق قابل استفاده نیستند. به همین علت این استاندارد برای رفع این مشکل یک جدول را در اولین پیوست خود ارائه کرده تا با کمک اطلاعات این جدول ارزیابی تجهیزات و درب های ضد حریق دکوراتیو نیز میسر باشند.

 


حوزه کاری تست های استاندارد BS EN 1634-2


همانگونه که گفته شد استاندارد BS EN 1634-2 در رابطه با ارائه تست های مقاومت در برابر حریق در زمینه درب و پنجره فعالیت دارد. در صورتی که بخواهیم طبقه بندی جامع تر و کاملی را از محتوای استاندارد BS EN 1634-2 و حوزه کاری آن ارائه دهیم میتوانیم آن را به دو بخش تقسیم کنیم:


بخش اول – تجهیزات


تجهیزاتی که استاندارد BS EN 1634-2 در رابطه با آنها اظهار نظر میکند و در واقع آن ها را هدف خود قرار میدهد را میتوان به این صورت فهرست کرد:

 • درب ها
 • متریال مقاوم در برابر آتش
 • درب های ضد حریق
 • مکانیزم های خود بسته شونده درب
 • پنجره ها
 • قفل ها
 • لولا ها

استاندارد BS EN 1634

 

شما در استاندارد BS EN 1634-2 می توانید اطلاعاتی در رابطه با چگونگی این تجهیزات برای افزایش مقاومت آن ها در برابر حریق و شرایطی که میتوانند برای ما فراهم کنند، بدست آورید.

 


بخش دوم – آزمایشات


علاوه بر اطلاعات تجهیزات و چگونگی کارکرد آن ها شما به موارد بسیاری مهمی در استاندارد BS EN 1634-2 دسترسی خواهید داشت که در واقع اصلی ترین قسمت طراحی شده توسط bsi است. اطلاعات آزمایشات مقاومت در برابر حریق را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • شرایط آزمایش مقاومت در برابر حریق
 • شرایط متریال مقاوم در برابر حریق
 • چگونگی کار کرد مکانیزم های خود بسته شونده
 • مدت زمان مقاومت در برابر آتش
 • چگونگی تست کنترل دود
 • چگونگی انجام آزمایش های آتش

 

استاندارد BS EN 1634

 

 

در مجموع استاندارد BS EN 1634-2 را میتوان یکی از بهترین استاندارد های درب های ضد حریق با یک کیفیت اروپایی و ثابت شده دانست. اصولا استاندارد های اروپایی در بین سایر استاندارد ها به سخت گیری بیشتر و کیفیت بالاتر مشهور هستند. استاندارد BS EN 1634-2  جزو برترین استاندارد های ایمنی BSI بوده، که نام و کیفیت آن ها را با خود به دوش می کشد.

 

 

 

0%