در دنیای امروز، ما انسان ها بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ به دنبال راهکار های حفظ امنیت جانی و مالی خود در برابر خطرات احتمالی هستیم، قطعا می دانید که یکی از محتمل ترین و ویران کننده ترین خطرات اطراف ما، خطر آتش سوزی است. از جمله ملاحظات و الزامات اصلی در صنعت ساختمان سازی، رعایت اصول و استاندارد های جلوگیری و تقلیل حتی المقدور این گونه خطرات برای ساکنین آن ساختمان می باشد. یکی از اساسی ترین عناصر تامین امنیت در برابر خطر آتش سوزی، درب ضد حریق بوده که تا حد قابل توجهی ایمنی ما را در برابر آتش و دود ناشی از آن تضمین می کند. پس می توان گفت خرید درب ضد حریق از اساسی ترین اقدامات ایمن سازی در صنعت ساخت و ساز است.

درب‌های ضد حریق را می‌توان در زمره درب‌هایی قرارداد که به دلیل استفاده شدن آلیاژهای متفاوت دارای مقاومت بسیاری در مقابل آتش است و در آزمایشات متفاوت توانسته مانع بزرگی برای ورود دودهای سمی و شعله‌های آتش به داخل واحد شود آنها ساختمان‌ها را قادر می‌سازند، تا گسترش آتش را از یک منطقه به منطقه دیگر به تأخیر بیندازند و بخش مهمی از استراتژی حفاظت از آتش غیرفعال را تشکیل می‌دهند.

به درب‌های ضد حریق گواهی درجه مقاومت در برابر حریق داده می‌شوند؛ که مدت زمانی است که درب و مواد آن قادر به مقاومت در برابر دود و آتش هستند، بسته به درجه بندی 30 یا 60 دقیقه و یا حتی بیشتر را مشخص می‌کند. آنها با نوارهای متورم (یا مهر و موم) نصب شده‌اند که برای پر کردن شکاف بین در و چارچوب منبسط می شوند. درب‌های ضدحریق دارای چند ویژگی ایمنی حیاتی هستند، و واقعاً می‌توانند تفاوت بین زندگی و مرگ باشند. اگر می‌خواهید اطلاعات خود را درمورد درب‌ضد‌حریق بیشتر کنید با ما همراه باشید.

درب ضد حریق چیست؟

به گفته کن کانزیانی، محقق ارشد آتش‌نشانی در EFI Global در ساکرامنتو، کالیفرنیا، یک درب ضد حریق – یا درب مقاوم در برابر آتش – که به طور کلی برای جلوگیری از پیشروی آتش و دود ناشی از آن ساخته می‌شود. این نوع درب، بسیار سنگین است و از موادی مانند فلز یا گچ ساخته شده است. اصطلاح درب ضد حریق با تأییدیه آتش‌نشانی به این معنی است که اگر درب به درستی نصب شده باشد، در یک بازه زمانی معین در یک حریق متوسط، نسوزد و یا شرایط را در آتش‌سوزی‌های شدید به گونه‌ای کنترل کند که فرصت بیشتری برای حضور آتش‌نشانان و اطفا حریق مهیا کند. شرکت‌های مختلف بازه‌های زمانی متفاوتی برای نسوختن این درب‌ها در برابر آتش ارائه می‌دهند اما بر اساس تأییدیه آتش‌نشانی، یک درب ضد حریق در آتش‌سوزی متوسط بین 20 تا 90 دقیقه دوام خواهد آورد.

امروزه درهای ضد حریق در ساختمان‌های تجاری بیشتر از سازه‌های مسکونی رایج است و محققان آمریکایی می‌گویند: «درب‌های ضد حریق اغلب در ساختمان‌های عمومی، ساختمان‌های اداری و مکان‌هایی مانند خوابگاه‌ها نصب می‌شوند و بیشترین کاربرد این درب‌ها در خانه‌های مسکونی شامل ورودی‌ها، گاراژها و مجتمع‌های مسکونی است.

به طور کلی درب‌های ضد حریق در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی، تفریحی، صنعتی، پالایشگاهی، نظامی، امنیتی و دیتاسنترها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درب ضد حریق در هنگام آتش‌سوزی چه کمکی می‌کند؟

انواع درب‌های ضد حریق بر اساس مقررات آتش‌نشانی می‌توانند به کاهش یا جلوگیری از گسترش آتش و دود کمک کنند، اما همیشه به خاطر داشته باشید از آنجایی که مواد اولیه این درب‌ها، مواد قابل احتراق است؛ بنابراین در برابر آتش‌سوزی مقاومت نسبی دارند اما بالاخره این مقاومت می‌شکند و طعمه حریق می‌شوند. با این حال، چنانچه درب ضد حریقی که نصب می‌کنید، دارای تأییدیه آتش‌نشانی باشید می‌توانید اطمینان داشته باشید که برای دوره زمانی مشخص در برابر نفوذ گرما و کاهش سرعت آتش مقاومت می‌کنند.

اساساً درب‌های ضد حریق با مهار آتش و دود، زمان بیشتری را برای خروج افراد از سازه فراهم می‌کنند. بیشتر مردم بر عنصر آتش تمرکز می‌کنند و اهمیت کاهش استنشاق دود را دست کم نمی‌گیرند اما بد نیست که بدانید، دلیل عمده مرگ افراد در آتش‌سوزی‌های مسکونی، در نتیجه استنشاق دود بوده است.

به گفته محققان این درب‌ها حتی می‌توانند از دارایی‌های شخصی افراد نیز محافظت کنند.

از مهم‌ترین کاربردهای درب ضد حریق، نصب این نوع درب در مسیر پله‌های اضطراری است چراکه با قابلیت مقاومت بالایی که در برابر آتش دارند؛ گذرگاه ایمنی برای افراد در حین آتش‌سوزی فراهم می‌کنند.

مهمترین عملکردهای درب ضد حریق چیست؟

  • هنگامی که بسته می شوند، مانعی برای جلوگیری از گسترش آتش ایجاد می‌کنند.
  • وقتی باز می شوند، وسیله ای برای فرار فراهم می‌کنند.

ویژگی‌های درب ضد حریق

در اینجا برخی از ویژگی‌های کلیدی وجود دارد، که باید از نظر استفاده خانگی و تجاری به آنها توجه کنید:

درب‌های ضد حریق از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. خود درب معمولاً از یک قاب چوبی جامد ساخته می‌شود، اما گاهی اوقات می توان آنها را دوباره با شیشه مقاوم در برابر آتش پوشاند. این قاب، باید بتواند حداقل 60 دقیقه در برابر شرایط حرارتی در آزمایش آتش مقاومت کند تا به دمایی برسد که نرم شود.

در اطراف لبه های درب مهر و موم یا نوار تشدید کننده خواهد بود. درزگیر تشدیدکننده از نظر شیمیایی به گونه ای طراحی شده است، که وقتی دما به بیش از 200 درجه سانتیگراد می‌رسد، منبسط شود تا شکاف‌های بین در و چارچوب را ببندد. این مهر و موم ها (یا نوارها) معمولاً با درجه بندی 30 یا 60 دقیقه‌ای ارائه می‌شوند.

برای یک مکان خصوصی، توصیه می‌شود درب‌های ضدحریق را در جایی که خطر قریب‌الوقوع است، نصب کنید، به عنوان مثال آشپزخانه، یا اتاق‌هایی که وسایل الکتریکی زیادی را در خود جای داده اند. اگر ملک شما یک ساختمان جدید است، باید مشمول مقرراتی باشد که اطمینان حاصل ‌کند، که  درب ضد حریق نصب شده‌اند.

در مورد املاک تجاری یا غیر‌خانگی، مسئولیت  ساختمان با صاحب ملک یا کارفرما است. به عنوان مثال، مالک ملک، یا شخصی که به دلایل تجاری مالکیت را در اختیار دارد، مسئول خواهد بود.

ارزیابی های کامل خطر باید انجام شود و توصیه می شود در مورد تمام مقررات مربوط به ایمنی آتش‌سوزی از افراد حرفه‌ای استفاده کنید. حفاظت در برابر آتش غیرفعال و ایمنی در برابر آتش بیشتر از طریق درب‌های ضد حریق امکان‌پذیر است.

ویژگی های اصلی درب ضد حریق

برای تهیه یک درب ضد حریق خوب ما باید در ابتدا بدانیم که چگونه باید آن ها را با هم مقایسه کنیم! اجازه دهید معیارهایی را که یک درب ضد حریق باید داشته باشد تا آن را بهترین درب ضد حریق بنامیم، مرور کنیم:

دارا بودن مدارک فنی مربوط به آزمایش ها: برای دریافت این مدارک، یک درب تولید شده توسط شرکت، که دارای ابعاد واقعی بوده و از همان نوعی است که در پروژه ها استفاده می شود، مورد آزمایش حریق قرار می گیرد. نتایج گزارش آزمایش آتش از مرکز تحقیقات ساختمان،و تاییدیه و گزارش آزمایشگاه های معتبر و بین المللی، مهم ترین مدارک فنی هستند که در مورد یک درب ضد حریق باید بررسی شوند.

شرایط بسته شدن در مواقع اضطراری: در صورتی که از درب هایی استفاده شود که در کارکرد اختلال داشته باشند، ممکن است در موقع آتش سوزی باز بمانند و آتش و دود را عبور دهند، وجود سیستم خود بسته شو، آرام بند و بسته شدن خودکار درب از مهم ترین عناصری هستند که باید به آن ها توجه کرد. همینطور باز شدن درب و خروج نیز میتواند بسیار مهم باشد، وجود یک دستگیره “آنتی پنیک” که بتواند در شرایط اضطراری کار را بدرستی انجام دهد لازم و ضروری است.

مسدود کردن آتش و دود: این درب ها باید این توانایی را داشته باشند که دود و آتش را از هر دو طرف مسدود کنند، آتش و دود نباید از اطراف در به طرف دیگر نفوذ کند.

زمان محافظت در برابر آتش: همینطور که گفته شد، درجه بندی این درب ها بر اساس زمان جلوگیری از آتش می باشد، هیچ دری نمی تواند تا ابد جلوی آتش را بگیرد. اما یک درب ضد حریق خوب میتواند زمان کافی را برای شما فراهم کند تا حریق اطفاء گردد . یا افراد به منطقه امنی برسند. در نظر داشته باشید که دقت به این مورد می تواند بسیار سرنوشت ساز باشد.

نکات مهم در مورد ویژگی های درب ضد حریق

هنگام انتخاب درب، مهم است که بدانید، مشخصات مختلف به چه معناست. کد FD نشان می‌دهد که یک در، چند دقیقه آتش را می تواند تحمل کند، برای مثال FD30 برای مقاومت 30 دقیقه آزمایش شده است. رایج ترین کدها، دو کد FD30 و FD60 در نظر گرفته می‌شوند.

بسیاری از مرگ و میرها در حین آتش سوزی ناشی از تماس مستقیم با شعله نیست، بلکه مصرف دود است. با در نظر گرفتن این موضوع، مراقبت یک درب با مهر و موم عالی باید در مقابل دود سرد نیز استحکام داشته باشد. این نکته دارای اهمیت فراوان است. در هنگام مهر و موم درب‌های ضد حریق باید به آن توجه شود. در مواردی که نشت دود برای تشخیص زودهنگام آتش سوزی ضروری است، ممکن است استثنائات اعمال شود.

به دلیل اهمیت آنها در حفاظت از جان انسان‌ها، ضروری است که درب‌های ضد حریق بازرسی‌های منظم داشته باشند. چک‌های دوره‌ای باید حداقل هر شش ماه یکبار انجام شود.

چگونه می‌توانم درباره درب ضد حریق موجود، اطلاعات بیشتری کسب کنم؟

هر درب ضد حریق با تأییدیه آتش‌نشانی، یک برچسب دارد که باید خوانا باقی بماند. این برچسب‌های در و چارچوب حاوی اطلاعات زیادی هستند، از جمله سازنده، مدت زمانی که قطعه برای مقاومت در برابر آتش طراحی شده است و اینکه آیا درب دارای درجه افزایش دما است یا خیر.

برچسب‌های درب ضد حریق معمولاً دارای اطلاعاتی است که به خریداران اجازه می‌دهد به اطلاعات بیشتری در مورد ساختار اصلی درب دسترسی داشته باشند. باید بدانید که برچسب‌های قاب ممکن است مدت زمان مقاومت در برابر آتش را بیشتر از درب نشان دهند که در این صورت، مجموع امتیاز مقاومت در برابر آتش، میانگین دو عدد مقاومت قاب و درب خواهد بود.

چگونه از درجه حرارتی که برای محل نصب مورد نیاز است مطلع شویم؟

آئین‌نامه ساختمان درجه‌بندی مقاومت در برابر آتش مورد نیاز یک دیوار در یک مکان خاص را تعیین می‌کند و همچنین رتبه مورد نیاز مجموعه محافظ بازشو یا مجموعه درب ضد حریق را بیان می‌کند. الزامات مقاومت در برابر آتش برای انواع درب‌های ضد حریق بر اساس مقررات آتش‌نشانی را می‌توان در آیین‌نامه بین‌المللی ساختمان و همچنین دستورالعمل‌های ادارات آتش‌نشانی خواند.

برای راحتی ساکنین ساختمان، چگونه می‌توان درب ضد حریق را به روشی مطابق با قوانین باز نگه داشت؟

درهای آتش‌نشانی باید در هنگام آتش‌سوزی بسته شوند تا ساختمان را جدا کرده و از انتشار دود و شعله جلوگیری کنند. هدف این درب‌ها در مواقع آتش‌سوزی، محافظت از وسایل خروج و اجازه دادن به ساکنان ساختمان برای تخلیه ایمن است.

راه‌های قابل قبولی برای باز نگه‌داشتن درهای ضد حریق با تأییدیه آتش‌نشانی وجود دارد که بهترین آن، استفاده از نگه‌دارنده‌های الکترومغناطیسی، یا ترکیب‌های نگه‌دارنده نزدیک‌تر حاوی آشکارسازهای دود یکپارچه؛ می‌باشد. در چنین شرایطی، هنگامی که دود تشخیص داده شد، درها بسته می‌شوند و به مدت 20، 45، 60، 90 یا 180 دقیقه از سازه در برابر آتش محافظت می‌کنند.

برخی از انواع درب‌های ضد حریق بر اساس مقررات آتش‌نشانی طوری طراحی شده‌اند که همیشه بسته باشند. با این حال، درب‌های ضد حریق در راهروهای پرتردد مانند مدارس، بیمارستان‌ها، کتابخانه‌ها، ادارات و ساختمان‌های عمومی بزرگ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در شرایط عادی باز بمانند. این درها با استفاده از سخت افزار آهنربای الکتریکی متصل به سیستم اعلام حریق باز نگه داشته می‌شوند. اگر برق قطع شود یا اعلام حریق فعال شود، آهنربا خاموش می‌شود و درب خود به خود بسته می‌شود.

نوع دوم درب ضد حریق، درب ضد حریق نورد سقفی است که در محیط‌های تجاری، صنعتی، سازمانی و خرده فروشی و همچنین در هر فضای تجاری که ممکن است آتش‌سوزی گسترش یابد، مانند فضاهای پیشخوان، درب‌های سرویس و در پارکینگ‌ها استفاده می‌شود. درب‌های ضد حریق نورد سقفی از فولاد ساخته شده‌اند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در صورت فعال شدن زنگ هشدار به طور خودکار بسته شوند.

چک لیست 5 مرحله ای درب ضد حریق

در اینجا پنج زمینه برای بررسی درب های ضد حریق وجود دارد

  • صدور گواهینامه: درب‌های ضد حریق باید توسط یک نهاد آزمایشی مستقل مانند BRE یا UL تأیید شده باشند. باید ست درب کلی را پوشش دهد، مانند آهن‌فروشی، سخت‌افزار در و مبلمان درب که همگی ست درب را تشکیل می‌دهند و به اطمینان از عملکرد صحیح آن کمک می‌کنند. هنگامی که سخت افزار نیاز به تعویض دارد، ضروری است که اقلام جدید با مشخصات اصلی مطابقت داشته باشند، در غیر این صورت ممکن است اعتبارات پیشگیری از حریق را به خطر بیندازند.
  • شکاف‌ها : شکاف‌های اطراف بالا و کناره های در باید به طور مداوم کمتر از 4 میلی متر باشد. تا درب بسته باشد. در حالت ایده‌آل نور نباید زیر درب دیده شود. این برای جلوگیری از عبور دود یا آتش از طریق مسیرها است.
  • مهر و موم‌ها : مهر و موم‌ها یا نوارهای متورم، که برای انبساط در هنگام احساس سطح معینی از گرما طراحی شده‌اند، به بستن شکاف‌های باقی مانده در درب ضدحریق کمک می‌کنند و یک مکانیسم مهم در درب های ضد حریق است.
  • لولا: همه لولاها باید محکم ثابت شوند و هیچ پیچی از دست رفته یا شکسته وجود نداشته باشد. فقط نصابان، بازرسان آتش‌نشانی باید تعمیر و نگهداری سخت افزار درب ضد حریق را انجام دهند.
  • بسته شدن : درب‌های آتش نشانی باید همیشه کاملاً بسته باشند و باز نشوند. مواردی از باز نگه داشتن درب‌های آتش نشانی در آتش سوزی برونکس در نیویورک در اوایل سال 2022 یافت شد. و همچنین گزارش شد که در گسترش آتش‌سوزی در برج گرنفل در سال 2017 نقش داشته است. معمولاًدستگاه‌های خود بسته، برای درب‌های ضدحریق تعبیه می‌شوند.
 

“فشار مثبت” برای آزمودن درب ضد حریق چیست؟

آزمودن فشار مثبت روشی برای آزمایش درب‌های ضد حریق است که با دقت بیشتری شرایط یک آتش‌سوزی واقعی را شبیه‌سازی می‌کند و آئین‌نامه بین‌المللی ساختمان ایجاب می‌کند که درهای ضد حریق با استفاده از آزمودن فشار مثبت آزمایش شوند.

انجمن تولیدکنندگان در و پنجره (WDMA) دو نوع دهانه فشار مثبت را توصیف می‌کند:

  1. درهای رده A، که نیازی به سیستم آب‌بندی لبه اضافی ندارند
  2. درهای رده B که از مواد تشدید کننده استفاده شده است

درب ضد حریق

درب ضد سرقت

درب ضد انفجار

درب اتاق سرور

درب اتاق برق

درب انباری