مشخصات فنی درب ضد حریق

مشخصات فنی درب ضد حریق

 

به طور کلی می‌توان گفت درب‌های ضد حریق از ۴ قسمت اصلی تشکیل شده‌اند، چارچوب، درب، درزگیر و لوازم جانبی.

 • چارچوب

چارچوب این درب‌ها نیز مانند سایر درب‌ها به طور مستقیم به دیوار متصل و توسط لولا به درب متصل می‌شود. چارچوب کمک می‌کند تا از سقوط درب جلوگیری شود. نکته مهم در چارچوب این درب‌ها پوشش رنگ الکترواستاتیک است.

 • درب

درب‌های ضد حریق از دو لایه بیرونی و یک هسته میانی تشکیل شده‌اند. لایه‌های بیرونی از صفحات فولادی هستند که دارای ضخامت ۰. ۸ تا ۱. ۲ میلی‌متر هستند. روکش درب‌ها نیز باید از رنگ پودری الکترواستاتیک باشد. یکی از دلایل مقاومت بالای درب‌های ضد حریق، هسته این درب‌ها است که از متریال‌های مختلفی پوشانده می‌شود. هسته میانی می‌تواند از جنس پشم سنگ یا پشم شیشه باشد که فضای داخلی درب را کاملاً پر می‌کنند. از دیگر موادی که برای هسته درب‌های ضد حریق استفاده می‌شود، می‌توان به فولاد، گچ و ورمیکولیت اشاره کرد.

 • درزگیر‌ها

درزگیر‌ها در این درب‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند، چرا که از ورود دود به داخل جلوگیری می‌کنند.

 • لوازم جانبی

لوازم جانبی که شامل قفل و دستگیره می‌شود از نوع نسوز هستند. دستگیره‌های نسوز در مقابل سایر دستگیره‌های معمولی توانایی‌های منحصر به فردی در مقابل حرارت و آتش دارند. دستگیره آنتی پنیک از نظر ظاهری شبیه به یک میله طولی بلند است که امکان باز کردن درب را برای شما آسان‌تر می‌کند. در مواقع اضطراری این دستگیره‌ها بسیار کارآمد هستند، علاوه بر این که نسوز هستند، در هنگام آتش سوزی کمک می‌کنند سرعت ورود و خروج افراد نیز بالاتر برود.

مطالعه نمایید:  ابعاد درب ضد حریق مورد تایید آتش نشانی | شرکت هگمتان امیر درب

 

مشخصات فنی درب ضد حریق چیست؟

 • ضخامت

به طور کلی می‌توان گفت درب‌های ضد حریق دارای ضخامت ۴۵ میلیمتر هستند، در صورتی که ضخانت درب‌های معمولی در حدود ۳۵ تا 40 میلیمتر است. حتی می‌توان برای فضا‌هایی که از امنیت بالاتری برخوردار هستند و اسناد مهمی در آنجا نگهداری می‌شود، خرید درب ضد حریق را با ضخامت ۵۵ میلیمتر نیز سفارش دهید.

 • درجه مقاومت

اولین استانداردی که این درب‌ها باید داشته باشند، مقاومت بالا در برابر آتش است. درجه حفاظت درب‌های ضد حریق متنوع است که می‌تواند از ۳۰ تا ۱۲۰ دقیقه حفاظت در برابر حریق را ارائه دهند. با توجه به متریالی که در ساخت درب‌ها به کار می‌رود، میزان مقاومت آن‌ها بر روی درب درج می‌شود. برخی از این درب‌ها دارای روکش چند لایه هستند که در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار بالاتری ارائه می‌‎دهند.

 • متریال

مهم‌ترین متریالی که در ساخت درب‌های ضد حریق به کار می‌رود، فولاد و چوب است. درب‌های فولادی بیشتر در مراکز تجاری و اداری قابل استفاده هستند. مکانیزمی که در آن‌ها به کار رفته است، باز و بسته شدن درب را آسان‌تر می‌کند. معمولاً درجه مقاومت در آن‌ها حدود ۱۲۰ دقیقه است. برای جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی درب‌های فولادی معمولاً از یک روکش گالوانیزه بر روی درب استفاده می‌کنند تا مقاومت بیشتری داشته باشد.

برای ساختمان‌های مسکونی معمولاً از درب‌های ضد حریق چوبی استفاده می‌کنند. از دیگر مزیت‌های این درب‌ها می‌توان به عایق صوتی بودن آن‌ها اشاره کرد. معمولاً بهترین چوبی که برای درب ضد حریق  به کار می‌رود چوب‌های خشک هستند. پرداخت و فراوری بر روی چوب کمک می‌کند تا نسبت به چوب‌های معمولی در برابر آتش مقاومت بالاتری داشته باشند.

مطالعه نمایید:  فروش درب ضد حریق در همدان

 

الزامات درب ضد حریق برای دریافت تأییدیه آتش نشانی

درب‌های ضد حریق پس از نصب باید توسط سازمان آتش نشانی مورد تأیید واقع شوند. این سازمان لیستی از استاندارد‌ها و الزامات را برای درب‌های ضد حریق در نظر گرفته است که آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 • ابعاد درب

درب‌های ضد حریق باید از ابعاد استانداردی پیروی کنند. معمولاً این درب‌ها در دو سایز

۸۲۰ *۲۰۴۰ و ۹۲۰ * ۲۰۴۰ طراحی و تولید می‌شوند. البته این ابعاد، جزء ابعاد استاندارد محسوب می‌شوند و شما می‌توانید با توجه به نوع ساختمان خود، خرید درب ضد حریق را با ابعاد خاص سفارش دهید.

برای درب‌های دو لنگه ابعاد ۲۰۴۰ * ۹۲۰ سانتیمتر در نظر گرفته می‌شود. درب‌های دو لنگه نیز در دو نوع مختلف طراحی می‌شوند، برخی از درب‌های دو لنگه قابلیت باز شدن هر دو لنگه را دارند، اما در برخی دیگر تنها یک لنگه درب قابلیت باز شدن را دارد.

 • ضخامت درب

ورقی که در ساخت درب‌ها استفاده می‌شود باید دارای ضخامت ۲ میلی‌متر برای چارچوب و ۱. ۲۵ میلیمتر برای درب باشد. معمولاً برای چارچوب از ورق‌های هیدروکربنی استفاده می‌شود که در برابر آتش مقاومت بالایی دارند.

 • رنگ درب

رنگ درب باید از نوع کوره‌ای و الکترواستاتیک باشد.

 • هسته درب

هسته درب‌های ضد حریق که به عنوان عنصر اصلی شناخته می‌شوند، معمولاً باید از پشم سنگ با دانسیته ۱۲۸ پر شوند. این متریال می‌تواند تا ۱۲۸ درجه سانتیگراد در برابر حرارت و گرما مقاومت داشته باشد. در داخل درب علاوه بر پشم سنگ از ورق‌های فلزی هیدروکربن با ضخامت ۱. ۶ میلی‌متر استفاده می‌شود، همچنین در داخل درب باید شبکه فلزی وجود داشته باشد تا کمک کند پشم سنگ در داخل درب کاملاً ثابت بماند.

 • لولا
مطالعه نمایید:  فروش درب ضد حریق در همدان

چارچوب و درب باید از طریق سه لولا به یکدیگر متصل شوند، که اتصال لولا به درب باید از نوع جوشی باشد.

 • درزگیر

وجود درزگیر در درب‌های ضد حریق ضروری است تا از ورود گاز‌های سمی جلوگیری شود.

درب ضد حریق

درب ضد سرقت

درب ضد انفجار

درب اتاق سرور

درب اتاق برق

درب انباری