همه چیز در مورد درب ضد حریق

درب ضد حریق را می‌توان در زمره درب‌هایی قرارداد که به دلیل استفاده شدن آلیاژهای متفاوت دارای مقاومت بسیاری درمقابل آتش است و در آزمایشات متفاوت توانسته مانع بزرگی برای ورود دودهای سمی و شعله‌های آتش به داخل واحد شود آنها ساختمان‌ها را قادر می‌سازند، تا گسترش آتش را از یک منطقه به منطقه دیگر به تأخیر بیندازند و بخش مهمی از استراتژی حفاظت از آتش غیرفعال را تشکیل می‌دهند.

به درب‌های ضد حریق گواهی درجه مقاومت در برابر حریق داده می‌شوند؛ که مدت زمانی است که درب و مواد آن قادر به مقاومت در برابر دود و آتش هستند، بسته به درجه بندی 30 یا 60 دقیقه و یا حتی بیشتر را مشخص می‌کند. آنها با نوارهای متورم (یا مهر و موم) نصب شده‌اند که برای پر کردن شکاف بین در و چارچوب منبسط می شوند. درب‌های ضد حریق دارای چند ویژگی ایمنی حیاتی هستند، و واقعاً می‌توانند تفاوت بین زندگی و مرگ باشند. اگر می‌خواهید اطلاعات خود را درمورد درب‌ ضد‌ حریق بیشتر کنید با ما همراه باشید.

درب های ضد حریق درب های تخصصی هستند، که در برابر عناصر آزمایش شده و به منظور مقاومت در برابر آتش‌های خروشان تا حد امکان ساخته شده‌اند. آنها ساختمان‌ها را قادر می‌سازند، تا گسترش آتش را از یک منطقه به منطقه دیگر به تأخیر بیندازند و بخش مهمی از استراتژی حفاظت از آتش غیرفعال را تشکیل می‌دهند.
به درب‌های ضد حریق گواهی درجه مقاومت در برابر حریق داده می‌شوند؛ که مدت زمانی که ست درب و مواد آن قادر به مقاومت در برابر دود و آتش هستند، بسته به درجه بندی 30 یا 60 دقیقه و یا حتی بیشتر را مشخص می‌کند. آنها با نوارهای متورم (یا مهر و موم) نصب شده‌اند که برای پر کردن شکاف بین در و چارچوب منبسط می شوند. درب‌های ضدحریق دارای چند ویژگی ایمنی حیاتی هستند، و واقعاً می‌توانند تفاوت بین زندگی و مرگ باشند. اگر می‌خواهید اطلاعات خود را درمورد درب‌ضد‌حریق بیشتر کنید با ما همراه باشید.
Everything about fire doors

مهمترین عملکرد درب ضد حریق چیست؟

 • هنگامی که بسته می شوند، مانعی برای جلوگیری از گسترش آتش ایجاد می‌کنند.
 • وقتی باز می شوند، وسیله ای برای فرار فراهم می‌کنند.

ویژگی‌های درب ضد حریق

در اینجا برخی از ویژگی‌های کلیدی وجود دارد، که باید از نظر استفاده خانگی و تجاری به آنها توجه کنید:

درب‌ ضد حریق از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. خود درب معمولاً از یک قاب چوبی جامد ساخته می‌شود، اما گاهی اوقات می توان آنها را دوباره با شیشه مقاوم در برابر آتش پوشاند. این قاب، باید بتواند حداقل 60 دقیقه در برابر شرایط حرارتی در آزمایش آتش مقاومت کند تا به دمایی برسد که نرم شود.

در اطراف لبه های درب مهر و موم یا نوار تشدید کننده خواهد بود. درزگیر تشدیدکننده از نظر شیمیایی به گونه ای طراحی شده است، که وقتی دما به بیش از 200 درجه سانتیگراد می‌رسد، منبسط شود تا شکاف‌های بین در و چارچوب را ببندد. این مهر و موم ها (یا نوارها) معمولاً با درجه بندی 30 یا 60 دقیقه‌ای ارائه می‌شوند.

برای یک مکان خصوصی، توصیه می‌شود درب‌ ضد حریق را در جایی که خطر قریب‌الوقوع است، نصب کنید، به عنوان مثال آشپزخانه، یا اتاق‌هایی که وسایل الکتریکی زیادی را در خود جای داده اند. اگر ملک شما یک ساختمان جدید است، باید مشمول مقرراتی باشد که اطمینان حاصل ‌کند، که  درب ضد حریق نصب شده‌اند.

در مورد املاک تجاری یا غیر‌خانگی، مسئولیت  ساختمان با صاحب ملک یا کارفرما است. به عنوان مثال، مالک ملک، یا شخصی که به دلایل تجاری مالکیت را در اختیار دارد، مسئول خواهد بود.

ارزیابی های کامل خطر باید انجام شود و توصیه می شود در مورد تمام مقررات مربوط به ایمنی آتش‌سوزی از افراد حرفه‌ای استفاده کنید. حفاظت در برابر آتش غیرفعال و ایمنی در برابر آتش بیشتر از طریق درب‌ ضد حریق امکان‌ پذیر است. برای مطالعه بیشتر ویژگی های درب ضد حریق می توانید مقاله ویژگی های درب ضد حریق رو مطالعه نمایید.

نکات مهم در مورد خرید درب ضد حریق

هنگام انتخاب درب ضد حریق، مهم است که بدانید، مشخصات مختلف به چه معناست. کد FD نشان می‌دهد که یک درب ، چند دقیقه آتش را می تواند تحمل کند، برای مثال FD30 برای مقاومت 30 دقیقه آزمایش شده است. رایج ترین کدها، دو کد FD30 و FD60 در نظر گرفته می‌شوند.

بسیاری از مرگ و میرها در حین آتش سوزی ناشی از تماس مستقیم با شعله نیست، بلکه مصرف دود است. با در نظر گرفتن این موضوع، مراقبت یک درب با مهر و موم عالی باید در مقابل دود سرد نیز استحکام داشته باشد. این نکته دارای اهمیت فراوان است. در هنگام مهر و موم درب‌های ضد حریق باید به آن توجه شود. در مواردی که نشت دود برای تشخیص زودهنگام آتش سوزی ضروری است، ممکن است استثنائات اعمال شود.

به دلیل اهمیت آنها در حفاظت از جان انسان‌ها، ضروری است که درب‌ ضد حریق بازرسی‌های منظم داشته باشند. چک‌های دوره‌ای باید حداقل هر شش ماه یکبار انجام شود.

چک لیست 5 مرحله ای درب ضد حریق

در اینجا پنج زمینه برای بررسی درب های ضد حریق وجود دارد

 • صدور گواهینامه : درب‌های ضد حریق باید توسط یک نهاد آزمایشی مستقل مانند BRE یا UL تأیید شده باشند. باید ست درب کلی را پوشش دهد، مانند آهن‌فروشی، سخت‌افزار در و مبلمان درب که همگی ست درب را تشکیل می‌دهند و به اطمینان از عملکرد صحیح آن کمک می‌کنند. هنگامی که سخت افزار نیاز به تعویض دارد، ضروری است که اقلام جدید با مشخصات اصلی مطابقت داشته باشند، در غیر این صورت ممکن است اعتبارات پیشگیری از حریق را به خطر بیندازند.
 • شکاف‌ها : شکاف‌های اطراف بالا و کناره های در باید به طور مداوم کمتر از 4 میلی متر باشد. تا درب بسته باشد. در حالت ایده‌آل نور نباید زیر درب دیده شود. این برای جلوگیری از عبور دود یا آتش از طریق مسیرها است.
 • مهر و موم‌ها : مهر و موم‌ها یا نوارهای متورم، که برای انبساط در هنگام احساس سطح معینی از گرما طراحی شده‌اند، به بستن شکاف‌های باقی مانده در درب ضد حریق کمک می‌کنند و یک مکانیسم مهم در درب های ضد حریق است.
 • لولا: همه لولاها باید محکم ثابت شوند و هیچ پیچی از دست رفته یا شکسته وجود نداشته باشد. فقط نصابان، بازرسان آتش‌نشانی باید تعمیر و نگهداری سخت افزار درب ضد حریق را انجام دهند.
 • بسته شدن : درب‌های آتش نشانی باید همیشه کاملاً بسته باشند و باز نشوند. مواردی از باز نگه داشتن درب‌های آتش نشانی در آتش سوزی برونکس در نیویورک در اوایل سال 2022 یافت شد. و همچنین گزارش شد که در گسترش آتش‌سوزی در برج گرنفل در سال 2017 نقش داشته است. معمولاًدستگاه‌های خود بسته، برای درب‌های ضد حریق تعبیه می‌شوند.

درب ضد حریق فلزی

انواع درب‌های فلزی دارای درجه آتش سوزی برای اطمینان از ایمنی افراد و محدود کردن آسیب اموال مرتبط با آتش ضروری هستند. درب ضد حریق با برچسب قیمت و برچسب ایمنی مختلف تا سه ساعت از رشد آتش و دود جلوگیری می‌کند. یک درب ضد حریق باید بیش از 20 دقیقه زمان حریق داشته باشد، درب ضد حریق استیل گزینه‌ای مقرون به صرفه تر از درب ضد حریق چوبی است. تنها ماده درب که دارای درجه آتش سوزی 3 ساعته است فولاد است. ورودی‌های درب ضد حریق با توجه به جایی که در یک سازه قرار دارند، دسته بندی می‌شوند. بر اساس تهدید احتمالی آتش‌سوزی در یک مکان معین، دوره حفاظت در معرض قرار گرفتن ضروری است. درهایی که دارای درجه آتش سوزی هستند، باید خود بسته شونده و قفل مثبت باشند. علاوه بر این، برچسب آتش مناسب باید به قاب و سخت افزار متصل شود.

در راهروهایی که کنترل دود و جریان هوا ضروری است، باید درهای ضد حریق با امتیاز 20 دقیقه تحمل آتش ساخته شود. درهای با درجه‌بندی 45 دقیقه باید در مناطقی که پارتیشن اتاق یا دهانه راهرو وجود دارد استفاده شود. سازه‌ای که در معرض آتش شدید از بیرون قرار می‌گیرد بسیار آسیب‌پذیر است، باید دری با این درجه در دیوار بیرونی نصب شده باشد. در سازه‌هایی، که نرده‌ها ارتباط عمودی یا خروجی ساختمان هستند ، باید درب‌های فلزی ضد حریق با  درجه‌بندی 90 دقیقه‌ای استفاده شود. راه‌پله ها و شفت آسانسور نیز دو نمونه دیگر هستند. علاوه بر این، در مکان‌هایی مانند اتاق های دیگ بخار و دیوارهای بیرونی، که خطر آتش‌سوزی جدی را به همراه دارد باید درب‌های ضد حریق  مستقل به بیرون با درجه‌بندی 180 دقیقه داشته باشد.

انواع درب‌های فلزی دارای درجه آتش سوزی برای اطمینان از ایمنی افراد و محدود کردن آسیب اموال مرتبط با آتش ضروری هستند. درب ضد حریق با برچسب قیمت و برچسب ایمنی مختلف تا سه ساعت از رشد آتش و دود جلوگیری می‌کند. یک درب ضد حریق باید بیش از 20 دقیقه زمان حریق داشته باشد، درب ضد حریق استیل گزینه‌ای مقرون به صرفه تر از درب ضد حریق چوبی است. تنها ماده درب که دارای درجه آتش سوزی 3 ساعته است فولاد است. ورودی‌های درب ضد حریق با توجه به جایی که در یک سازه قرار دارند، دسته بندی می‌شوند. بر اساس تهدید احتمالی آتش‌سوزی در یک مکان معین، دوره حفاظت در معرض قرار گرفتن ضروری است. درهایی که دارای درجه آتش سوزی هستند، باید خود بسته شونده و قفل مثبت باشند. علاوه بر این، برچسب آتش مناسب باید به قاب و سخت افزار متصل شود.
در راهروهایی که کنترل دود و جریان هوا ضروری است، باید درهای ضد حریق با امتیاز 20 دقیقه تحمل آتش ساخته شود. درهای با درجه‌بندی 45 دقیقه باید در مناطقی که پارتیشن اتاق یا دهانه راهرو وجود دارد استفاده شود. سازه‌ای که در معرض آتش شدید از بیرون قرار می‌گیرد بسیار آسیب‌پذیر است، باید دری با این درجه در دیوار بیرونی نصب شده باشد. در سازه‌هایی، که نرده‌ها ارتباط عمودی یا خروجی ساختمان هستند ، باید درب‌ههای فلزی ضدحریق با درجه‌بندی 90 دقیقه‌ای استفاده شود. راه‌پله ها و شفت آسانسور نیز دو نمونه دیگر هستند. علاوه بر این، در مکان‌هایی مانند اتاق های دیگ بخار و دیوارهای بیرونی، که خطر آتش‌سوزی جدی را به همراه دارد باید درب‌های ضد حریق مستقل به بیرون با درجه‌بندی 180 دقیقه داشته باشد.
Metal fire door

درب ضد حریق راه پله

همه درب‌های ضد حریق طوری ساخته می‌شوند که در برابر گرما و افزایش دما مقاومت و استحکام بیشتری داشته باشند. حداقل تحمل درب ضد حریق براساس کد و برچسب آتش نشانی درب‌ها 20 دقیقه وحداکثر تحمل آن تا 240 دقیقه می‌باشد. درهنگام آتش راه‌پله ها محل فرار افراد هستند، پس درب ضد حریق راه‌ پله باید از جنس مرغوب ساخته شده باشد،تا بتواند در هنگام آتش بیشترین دما را در مقابل آتش تحمل کند. دستگیره، لولا، قاب و جنس خود در بسیار مهم است.

3

درب ضد حریق با تأییدیه آتش نشانی

درب‌ ضد حریق باید تاییدیه سازمان آتش‌نشانی را داشته باشند. اغلب تولیدکنندگان شرکت ‌های درب ضد حریق این تأییدیه را دارند. این تأییدیه شامل درب‌های ضد حریق استاندارد می‌باشد. همانطور که قبلاً گفته شد، برچسب‌های مورد تأیید سازمان آتش نشانی عبارتند از:

برچسب UL آمریکا LPCB انگلستان و VDS آلمان می‌باشد.

موارد مورد توجه سازمان آتش‌نشانی برای گرفتن تأییدیه درب ضد حریق عبارتند از:

 • استحکام  و مقاومت در برابر آتش درها
 • حداقل زمان مقاومت درب ضدحریق
 • مشخصات تولیدکننده و آزمایشگاه و سازنده درب ضدحریق
 • مشخصات فیزیکی درب ضد حریق
 • مشخصات کامل متعلقات درب ضدحریق
 • درجه‌بندی محافظت بازشوها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: شما اجازه کپی محتوای سایت را ندارید.