درب ضد حریق

ویژگی های درب ضد حریق

ویژگی های درب ضد حریق

درب ضد حریق دارای مقاومت زیادی در برابر آتش سوزی است. بنابراین، در صورت نصب درب ضد حریق دیگر ‏لازم نیست که نگران آسیب دیدگی درب حین آتش سوزی باشید. درب ضد حریق می‌تواند مانع ورود دود آتش به ‏داخل ساختمان شود. امروزه، نصب درب‌های ضد حریق در ساختمان‌های تجاری و مسکونی، ادارات، بیمارستان ‏‌ها رواج پیدا کرده است. درب‌های ضد حریق براساس استاندارد‌های روز دنیا ساخته شده و مقاومت‌پذیری بالایی ‏دارند. تمام الزامات درب‌های ضد حریق از قبیل دستگیره، شیشه، یراق آلات و…. از نوع نسوز و ضد حریق می‌‏باشد. بنابراین، در صورت نصب درب‌های ضد حریق می‌توان مانع انتشار آتش به داخل و سایر بخش‌های ساختمان شد. در ‏این مقاله قصد داریم به بررسی اطلاعاتی درباره‌ی ویژگی‌های درب ضد حریق، ابعاد درب‌های ضد حریق، نصب ‏درب ضد حریق بپردازیم. ‏

معرفی انواع درب ضد حریق

درب ضد حریق در انواع مختلف تولید و در بازار موجود می باشد. معمولاً به منظور تولید درب های ضد حریق از متریال مختلفی استفاده می­شود. جنس متریال مورد استفاده در درب های ضد حریق می­تواند شامل شیشه، چوب و فلز باشد. در صورتیکه قصد خرید درب ضد حریق را دارید به استاندارد بودن آن توجه ویژه ای داشته باشید. به منظور خرید درب ضد حریق استاندارد باید اقدام به خرید درب ضد حریق از فروشگاه­های معتبر کنید.  انواع درب ضد حریق عبارتند از:

 • درب ضد حریق شیشه‌ای: این نوع درب‌های ‏ضد حریق دارای مقاومت‌پذیری زیادی در برابر آتش می‌باشند. ‏‎به دلیل اینکه ‎ هزینه ی ساخت درب شیشه ای نسبت به سایر انواع درب­های ضد حریق بیشتر است، در ساختمان های مسکونی کمتر نصب می­شود.  درب ضد حریق شیشه‌ای بیشتر مناسب نصب در ساختمان‌های تجاری و بانک‌ها می‌باشد
 • درب ضد حریق چوبی: درب ضد حریق چوبی یکی از انواع درب‌های ضد حریقی است  که در برابر آتش مقاومت خوبیی از خود نشان می‌دهد و آن را معمولا در ساختمان‌های مختلف نصب می‌کنند. معمولاً ‏به منظور ساخت درب ضد حریق چوبی از ‏MDF‏ استفاده می‌شود.
 • درب ضد حریق فلزی: جنس لنگه درب های ضد حریق فلری از جنس ورق فولادی است. نوع فلز مورد استفاده نیز به میزان رطوبت محیط بستگی دارد. داخل درب ضد حریق نیز از پشم سنگ استفاده شده که از نفوذ آتش به محیط جلوگیری می­کند.
ویژگی های درب ضد حریق
Fireproof door features

درب­های ضد حریق چه کاربردی دارند؟

درب‌های ضد حریق می‌تواند تا مدت ۲ ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت‌پذیری داشته باشند. بنابراین، نصب ‏درب‌های ضد حریق از انتقال آتش به سایر نقاط ساختمان ممانعت می‌کند. به طور معمول برای ساخت درب ‏ضد حریق از پشم سنگ نسوز استفاده می‌شود که نوعی عایق حرارتی محسوب می‌شود. این عایق حرارتی می‌‏تواند در دما‌های بالای تا مدت ۴ ساعت مقاومت داشته باشد. علاوه بر این، در اطراف درب ضد حریق نیز لاستیک ‏درزگیر نسوز قرار گرفته که مانع از انتشار و دود ناشی از آتش به داخل ساختمان می‌شود. نکته‌ی مهمی که ‏هنگام خرید درب ضد حریق باید در نظر بگیرید، کیفیت یراق آلات استفاده شده در این درب‌های است. سعی کنید که درب ‏‌های ضد حریقی خریداری کنید که قطعات و یراق آلات آن‌ها دارای بیشترین کیفیت باشند. ‏

درب ضد حریق در چه ساختمان هایی نصب می شود؟

درب ضد حریق کاربردهای گسترده ای دارد. این درب به دلیل ویژگی های متعدد در ساختمان های مختلف نصب می شود. در این بخش به بررسی محل های نصب درب ضد حریق می پردازیم.

 • ساختمان اداری: یکی از کاربردهای درب ضد حریق، نصب این درب ها در ساختمان اداری است. نصب درب ضد حریق در ساختمان های ادارای مانع نفوذ آتش به بخش های مختلف ساختمان می شود. به طور معمول درب ضد حریق را در بخشی نصب می کنند که مربوط به بایگانی پرونده ها است.  
 • ساختمان مسکونی: ساختمان های مسکونی بهترین گزینه برای نصب درب های ضد حریق می باشند. نصب درب ضد حریق در ساختمان های مسکونی مانع انتشار آتش سوزی و دود آتش به داخل محیط ساختمان می شود. معمولاً در ساختمان ها، درب ضد حریق در پاگردها و ما بین پله‌های اضطراری نصب می‌شود.
 • بیمارستان و مراکز درمانی: در بیمارستان ها و مراکز درمانی خطر احتمال بروز آتش سوزی بیشتر از سایر مکان ها است. درب ضد حریق باید در جلوی درب بیمارستان و مراکز درمانی نصب شود تا آتش به داخل بیمارستان نفوذ پیدا کند. 

ابعاد درب های ضد حریق

ابعاد درب­های ضد حریق که مورد تایید سازمان آتش نشانی می­باشد، عبارتست از:‏

 • ابعاد ۱۱۰*۲۱۰ سانتی متر‎ ‎؛
 • ابعاد 112 *211 سانتی متر؛
 • ابعاد ۱۰۵*۲۱۰ سانتی متر‎ ‎‏.‏
ویژگی های درب ضد حریق
ویژگی های درب ضد حریق

انواع یراق آلات درب ضد حریق 

هنگام خرید درب ضد حریق باید به یراق آلات این درب­ها توجه ویژه ای داشته باشید.  یراق آلات درب­های ضد حریق باید باکیفیت و مرغوب باشند تا علاوه بر ماندگاری بالا در برابر آتش مقاومت مناسبی هم داشته باشند. از انواع یراق آلات درب ضد حریق می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگیره پانیک درب ضد حریق

این نوع دستگیره تفاوت­هایی با دستگیره­های معمولی دارد. دستگیره درب پانیک می­تواند امکان خروج سریع را در مواقع اضطراری برای افراد را فراهم کند. بنابراین، دستگیره پانیک جزو یراق آلات درب های ضد حریق محسوب می­شود.

 • لولای درب ضد حریق

لولای درب ضد حریق در جلوگیری از نفوذ آتش و دود به داخل ساختمان نقش موثری دارد. بنابراین، هنگام خرید به کیفیت لولای درب ضد حریق نیز توجه داشته باشید.

 • نوار دود بند درب ضد حریق

نوار دود بند یکی دیگر از یراق آلات درب ضد حریق است. این نوع یراق آلات از انتشار شعله­های آتش به خارج از خانه و در نتیجه متحمل شدن ضررهای مالی و جانی بیشتر جلوگیری می­کند.

انواع دستگیره درب ضد حریق

دستگیره از مهمترین یراق آلات قابل استفاده در درب‌های ضد حریق است. به منظور ساخت درب‌های ‏ضد حریق از دستگیره‌ی معمولی استفاده نمی‌شود و باید از دستگیره ضد حریق استفاده کرد. عملکرد دستگیره ‏‌های ضد حریق به دلیل ساختاری که دارند از جان افراد حین آتش سوزی ساختمان محافظت می‌کند. ‏
یراق آلات درب ضد حریق یا دستگیره درب ضد حریق باید به شکلی باشد که امکان خروج اضطراری را برای ‏ساکنین فراهم کند. دستگیره‌های آنتی پانیک به شکلی ساخته شده‌اند که با درب‌های ضد حریق بیشترین ‏سازگاری را دارند. همچنین، این نوع دستگیره‌ها امکان خروج اضطراری و سریع را برای ساکنین طبقه‌های بالاتر ‏ساختمان در مواقع آتش سوزی و خطر فراهم می‌کند. به همین دلیل، معمولاً از دستگیره‌های آنتی پانیک برای ‏ساخت درب‌های ضد حریق استفاده می‌شود. ‏

نصب درب ضد حریق به چه صورت است؟

پروسه‌ی نصب درب ضد حریق تا حد زیادی مشابه با پروسه نصب درب ضدسرقت می‌باشد. اما بهتر است بدانید ‏که ایمنی درب‌های ضد حریق بسیار بیشتر از درب ضدسرقت است. هنگام نصب درب ضد حریق باید توجه داشته ‏باشید که درب به طور کامل روی قاب خودش نصب گردد. شما نمی‌توانید خودتان به تنهای درب ضد حریق را ‏نصب کنید. نصب درب ضد حریق را باید به کارشناسان متخصص در این زمینه بسپارید. شما می‌توانید از ‏شرکتی که درب ضد حریق را از آنجا خریداری کرده‌اید، بخواهید فردی متخصص را برای نصب درب به محل ‏موردنظر اعزام کنند. ‏

مقاومت در برابر آتش

درب­های ضد حریق بهترین گزینه برای جلوگیری از گسترش و نفوذ آتش به شمار می‌روند. با نصب درب های ضد حریق می­توان مانع وارد شدن آتش و دود به ساختمان شد. درب­های ضد حریق به دلیل داشتن دستگیره­های ضد حریق و آنتی پانیک امکان خروج سریع حین آتش سوزی را برای افراد فراهم می­کنند. با توجه به اینکه چه موادی برای ساخت و تولید درب ضد حریق استفاده شده، میزان مقاومت پذیری آنها در برابر آتش نیز متغیر می‌باشد. معمولاً میزان مقاومت درب­های ضد حریق در برابر آتش بین بازه­ی زمانی 20 تا 90 دقیقه است. در کل در میان درب­های ضد حریق ساخته شده درب‌های فولادی از مقاومت بیشتری بر خوردار هستند.

عوامل تعیین کننده در هزینه درب ضد حریق

قیمت درب ضد حریق به عوامل مختلفی بستگی دارد. درب های ضد حریق هر چقدر مقاومت بالاتری در برابر آتش داشته باشند، قیمت بالاتری نیز دارند. همچنین، درب های ضد حریق چوبی نسبت به سایر درب های ضد حریق قیمت مناسب تری دارند. عواملی که در تعیین قیمت درب ضد حریق تاثیرگذار می­باشند، عبارتند از:

 • متریال مورد استفاده برای ساخت درب ضد حریق؛
 • میزان مقاومت پذیری درب ضد حریق در برابر آتش؛
 • طرح و ابعاد درب ضد حریق؛
 • شرکت تولید کننده ی درب ضد حریق.

ویژگی های درب های ضد حریق

درب­های ضد حریق دارای ویژگی های منحصر به فردی می­باشند که آنها را از درب­های معمولی متمایز می­کند. به دلیل ویژگی های متفاوت درب های ضد حریق با درب­های معمولی، تقاضا برای خرید درب ضد حریق روز به روز در حال افزایش است. از ویژگی­های درب ضد حریق که افراد را ترغیب به خرید این نوع درب ها می­کند، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت دسترسی آسان : یکی از ویژگی­های درب های ضد حریق این است که قابلیت دسترسی آسان تر را برای افراد فراهم می کند. در درب های ضد حریق دستگیره هایی قرار داده شده که امکان باز کردن سریعتر و راحت تر درب را برای افراد فراهم می کنند. بنابراین، هنگام رخ دادن حادثه‌ی آتش سوزی می توانید به راحتی و با سرعت درب ضد حریق را باز کرده و از محل حادثه خارج شوید.
 • قابلیت سازگاری زیاد با محیط زیست: درب­های ضد حریق دارای سازگاری بالایی با محیط هستند.درب های ضد حریق با مواد اولیه‌ی سازگار با محیط زیست ساخته شده اند و به همین دلیل در برابر آتش سوزی مقاومت بالایی دارند.
 • جلوگیری از شعله ور شدن آتش: درب­های ضد حریق از انواع درب­هایی هستند که از نفوذ آتش و شعله ور شدن آتش به داخل ساختمان جلوگیری می­کنند. این نوع درب ها باعث مهار آتش می شوند و از نفوذ آتش به بخش های مختلف ساختمان و آسیب به ساختمان جلوگیری می­کنند.
 • وضوح دید: درب­های ضد حریق شیشه ای بهترین گزینه برای افزایش وضوح دید هستند، این نوع درب های ضد حریق باعث می­شوند که آتش و دود به خوبی دیده شود. بنابراین، نصب درب ضد حریق شیشه‌ای در ساختمان­های مسکونی، تجاری یا ادارات می تواند انتخاب خوبی باشد.
 • عایق صوتی: یکی از ویژگی درب های ضد حریق این است که این درب ها عایق صوتی خوبی هم هستند. درب ضد حریق علاوه بر جلوگیری از نفوذ آتش از نفوذ صدا به محیط نیز جلوگیری می کند.
 • داشتن دستگیره آنتی پانیک: یکی از ویژگی­های درب­های ضد حریق، داشتن دستگیره آنتی پانیک است. دستگیره آنتی پانیک، این امکان را برای افراد فراهم می­کند تا در صورت نیاز امکان خروج اضطراری برای افراد فراهم شود. این دستگیره‌ها به دلیل تفاوت فناوری که دارند به راحتی باز و بسته می‌شوند و می‌توانند در زمان حساس موجب حفظ جان شما و عزیزانتان شوند.
خرید درب ضد حریق
Buying a fireproof door

درب ضد حریق چه مزایایی دارد؟

معمولاً آتش سوزی به طور ناگهانی رخ می­دهد و شعله های آتش به صورت ناگهانی در محیط پخش می­شوند. با پیشرفت علم، ابزارهای متفاوتی به منظور جلوگیری از انتشار آتش ساخته شده اند که درب ضد حریق از مهمترین این ابزارها می­باشد.  در این بخش به بررسی مزایای درب ضد حریق می­پردازیم. مزایای درب ضد حریق عبارتند از:

 • خروج اضطراریدرب­های ضد حریق دارای دستگیره­هایی هستند که امکان خروج سریعتر و اضطراری از محیط را برای افراد فراهم می­کنند.  بنابراین، با خرید و نصب درب­های ضد حریق در ساختمان­ها می­توان در مواقع آتش سوزی به سرعت از محل حادثه خارج شد. 
 • جلوگیری از انتشار صدا: یکی از کاربردها و مزایای درب­های ضد حریق، عایق بودن در برابر صدا است. به دلیل ویژگی عایق پذیری درب­های ضد حریق، این درب­ها در محیط­هایی مانند کارخانه­ها، کارگاه­ها، بیمارستان، سینما و… نصب می­شوند. به منظور تولید و ساخت درب­های ضد حریق از موادی استفاده شده که باعث افزایش مقاومت آنها در برابر نفوذ صدا می­شوند. پس با خرید درب ضد حریق علاوه بر ویژگی مقاومت پذیری در برابر آتش می­توان از قابلیت دیگر این نوع درب ‏یعنی عایق بودن در برابر صدا نیز استفاده کرد. ‏
 • مقاومت در برابر آتش: درب ضد حریق همانطور که از اسمش هم مشخص است، در برابر آتش مقاومت پذیری خیلی بالایی دارد. شما می­توانید درب­های ضد حریق را در محیط­های مختلف مانند ساختمان تجاری، بیمارستان و مسکونی برای جلوگیری از نفوذ آتش به درون ساختمان­ها نصب کنید. درب ضد حریق مانع عبور آتش شده و از عبور دود هم ممانعت می‌کند. درب­های ضد حریق قابلیت تحمل حرارت تا ۲ ساعت را دارند. به دلیل همین ویژگی مقاومت در برابر نفوذ و انتشار آتش درب­های ضد حریق است که امروزه استفاده از این درب­ها در صنعت ساخت و ساز رواج پیدا کرده است.
 • کاهش خسارات مالی و جانی: استفاده از درب های ضد حریق می­تواند تا حد زیادی جلوی ضررهای مالی یا حتی جانی را نیز بگیرد. درب­های ضد حریق به دلیل ویژگی مقاومت پذیری در برابر نفوذ آتش می توانند احتمال نجات زود هنگام افراد حین وقوع آتش سوزی را افزایش دهند.
 •  جلوگیری از انتشار دود و گازهای خطرناک: در زمان آتش سوزی دود یکی از خطرناک‌ترین موارد به شمار می‌رود زیرا می‌تواند به راحتی به ریه‌های شما آسیب وارد کرده و فرد با استنشاق گازهای سمی مرگی تلخ با خفگی را تجربه کند. به همین دلیل استفاده از درب‌های ضد حریق می‌تواند نقش عایقی مناسب برای پیشگیری از ورود دود به فضای اتاق را بازی کند و تا حد زیادی مانع نفوذ دود به داخل محیط شده و احتمال بروز بیماری­های ریه را به حداقل برساند. پس با نصب درب‌های ضد حریق می­توانید از سلامت ریه ها و در نتیجه جان خود و سایر افراد محافظت کنید.

خرید درب ضد حریق

در حال حاضر شرکتهای تولیدی مختلفی در زمینه‌ی تولید و عرضه‌ی درب های ضد حریق در حال فعالیت می‌باشند. این شرکتهای تولیدی انواع درب های ضد حریق چوبی، فلزی، شیشه ای را تولید و در بازار عرضه می‌کنند. تنوع درب های ضد حریق تولید شده در بازار زیاد است و هر کدام قیمت ها و طرح های متنوعی دارند. در صورتیکه قصد خرید درب ضد حریق را دارید به کیفیت، ایمنی، قیمت، متریال مورد استفاده توجه ویژه ای داشته باشید. اگر می خواهید درب ضد حریق دارای استانداردهای لازم باشد باید درب ضد حریق را از شرکتهای تولیدی معتبر و شناخته شده خریداری کنید.

سخن آخر

آتش سوزی ممکن است که در هر ساختمانی رخ دهد. بنابراین، باید هنگام ساخت و ساز سراغ نصب درب‌های ‏مناسب و کم خطر برای ساختمان بروید. شما می‌توانید به منظور جلوگیری از انتشار آتش در ساختمان از درب‌های ‏ضد حریق استفاده کنید. درب ضد حریق، دربی است که در برابر حرارت و آتش مقاوم است و به منظور مهار آتش و دود و خروج اضطراری نصب می­شود. درب ضد حریق نقش مهمی در افزایش میزان امنیت در ساختمان و در نتیجه کاهش خسارات حاصل از آتش سوزی دارد. در صورتیکه قصد خرید درب ضد حریق را دارید باید در ابتدا مشخص کنید که قصداستفاده در چه ساختمان را دارید. سپس با توجه به هدف و بودجه‌تان، درب ضد حریق موردنظرتان را ‏انتخاب و خریداری کنید. در صورت نیاز می‌توانید از کمک کارشناسان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی ‏ویژگی‌های درب‌های ضد حریق نیز استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *