بالا بردن امنیت با درب خانه ضد حریق

بالابردن امنیت خانه با درب ضد حریق

زمانی که صحبت از محافظت ساختمان و خانه در برابر آتش سوزی به میان می‌آید، در کنار تمام گزینه‌ها باید به گزینه درب خانه ضد حریق نیز توجه شود. درب‌های ضد حریق که برای بسیاری از ساختمان‌های تجاری، اداری و مسکونی قابلیت نصب دارند، می‌توانند از ساکنین در برابر خطرات آتش سوزی محافظت کنند. معمولاً درب و پنجره‌هایی که برای انواع ساختمان‌ها نصب می‌شوند، از جنس پلاستیک، چوب، شیشه، آلومینیوم یا مواد سبک هستند که نمی‌توانند دمای شدید را در مواقع اضطراری از جمله آتش سوزی تحمل کنند. بنابراین نیاز است درب‌هایی که در طراحی آن‌ها مواد محکم‌تری به کار رفته است، برای ایمنی و محافظت در برابر آتش سوزی در ساختمان‌ها، انتخاب شوند. در ادامه انواع درب ضد حریق استاندارد را بیشتر معرفی خواهیم کرد.

درب ضد حریق چیست؟

انواع درب ضد حریق ، بهترین 
درب خانه ضد حریق

درب‌ خانه ضد حریق از آتش جلوگیری می‌کند و حدوداً از ۳۰ تا ۱۲۰ دقیقه این فرصت را به ساکنین می‌دهد، تا فضای آتش گرفته را ترک کنند. درزگیرهایی که در این درب‌ها تعبیه شده است، کمک می‌کنند تا ورود هرگونه دود و مواد سمی مهار شود. بهترین چوبی که برای درب‌های ضد حریق استفاده می‌شود چوب‌های روسی هستند که تا حدود ۶۰ دقیقه می‌توانند در برابر آتش مقاومت داشته باشند. اما با استفاده از برخی ملزومات از جمله پشم سنگ یا پشم سرامیک، درب عایق شده و این مدت زمان نیز افزایش پیدا می‌کند.

از اجزای درب‌های ضد حریق می‌توان به دستگیره‌ها اشاره کرد که از جنس آنتی پنتومیک هستند که بسیار مقاوم هستند و عملکردی سریع دارند. لولاها از دیگر قطعات به کار رفته در این درب‌ها هستند که در ساخت آن‌ها از متریال نسوز استفاده شده است. معمولاً این درب‌ها دارای چارچوب فلزی هستند که از جنس گالوانیزه با ضخامت ۲ میلی متر تهیه می‌شوند. از دیگر متریال تشکیل دهنده درب‌های ضد حریق، پشم سنگ نسوز است. در فضای داخلی درب، شبکه‌های فلزی وجود دارد که این شبکه‌ها با پشم سنگ نسوز پر شده اند. این متریال حدود ۸۵۰ درجه سانتیگراد دما را به راحتی تحمل می‌کند، در نتیجه در برابر آتش می‌تواند مقاومت بالایی داشته باشد.

درجه‌بندی درب‌های ضد حریق

از اهداف اصلی نصب درب خانه ضد حریق در ساختمان‌ها جلوگیری از ورود دود و آتش به داخل خانه است. بنابراین این درب‌ها در طیف گسترده‌ای از درجه‌بندی‌ها تولید می‌شوند. آنها با توجه به مقاومتی که در برابر گرما و آتش دارند درجه‌بندی می‌شوند. درب‌هایی که بر اساس استاندارد تولید می‌شوند در کمترین زمانی که می‌توانند در برابر گرما مقاومت داشته باشند ۳۰ دقیقه است. اما اگر کیفیت ساخت و متریال درب‌ها بالاتر باشد، می‌توانند تا ۱۲۰ دقیقه نیز در برابر گرما و آتش از خود مقاومت نشان دهند. از آنجایی که جان کارمندان و تجهیزات اداری و البته ساکنین یک ساختمان از همه چیز مهم‌تر است، توصیه می‌شود این نوع درب‌ها را در بالاترین درجه مقاومت خریداری کنید. به طور استاندارد از نظر درجه‌بندی درب‌ها می‌توانند ۳۰ دقیقه، ۶۰ دقیقه، ۹۰ دقیقه یا ۱۲۰دقیقه در مقابل آتش مقاومت داشته باشند.

نصب درب‌های ضد حریق

تولید و نصب انواع درب‌های خانگی و اداری ضد حریق

درب‌های ضد حریق را می‌توانید در تمام فضاهای ساختمان از جمله ورودی، راه پله، پله‌های فرار، واحد مسکونی، تجاری و اداری نصب کنید. کیفیت متریالی که در ساخت درب‌های ضد حریق به کار می‌رود، بسیار مهم است اما در کنار متریال، نصب درب خانه ضد حریق نیز باید به طور صحیح و اصولی انجام شود. اگر درب‌ها به صورت حرفه‌ای نصب نشوند، نمی‌توانند در برابر حرارت، گرما و آتش عملکرد درستی داشته باشند. این درب‌ها در اشکال، اندازه‌ها و جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند، از این رو تنها افراد حرفه‌ای می‌توانند نصب درب آپارتمان ضد حریق را با توجه به مشخصاتی که دارند به درستی نصب کنند.

جنس درب‌های ضد حریق

درب‌های ضد حریق در انواع فولادی، چوبی و شیشه‌ای تولید می‌شوند. در ادامه از مزایا و معایب این درب‌ها بیشتر خواهیم گفت.

  • درب ضد حریق فولادی
درب ضد حریق فولادی
<strong>درب ضد حریق فولادی<strong>

امنیت با درب ضد حریق فولادی امکانپذیر است. درب‌های ضد حریق فولادی همه کاره هستند و در انواع مختلفی از ساختمان‌ها از جمله بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، مراکز خرید، مراکز آموزشی و سایر فضاها قابلیت نصب دارند. متریال فولاد غیر قابل احتراق است و درجه مقاومت بالایی در برابر آتش دارد. با توجه به سخت افزاری که در بالای درب نصب می‌شود، درب به راحتی و به خودی خود بسته می‌شود. این مکانیزم که می‌تواند فنری یا هیدرولیکی باشد، درب را مجبور به بستن می‌کند که از عبور یا خروج آتش و دود جلوگیری می‌کند. چارچوبی که برای درب‌های ضد حریق استفاده می‌شود، نیز معمولاً از فولاد است. معمولاً برای ساختمان‌های اداری و ساختمان‌های مسکونی درجه‌بندی ۳۰ و ۶۰ دقیقه و برای ساختمان‌هایی که باید از دارایی‌های با ارزش محافظت کنند، بهتر است درجه مقاومت ۹۰ یا ۱۲۰ دقیقه را انتخاب کنید.

  • مشخصات درب فولادی ضد حریق

بهترین درب‌های ضد حریق از جنس فولاد ساخته می‌شوند. از مهمترین ویژگی این درب‌ها در کنار ضد حریق بودن می‌توان به ‌عدم نفوذ هوا، مقاومت در برابر باد، مقاومت در برابر انواع شرایط آب و هوایی، ضد دود و عایق صوتی اشاره کرد. درجه‌بندی مقاومت این نوع درب‌ها از ۳۰ تا ۱۲۰ دقیقه است.

لولاهای این درب‌ها به دو صورت پیچی یا جوشکاری شده بر روی درب نصب می‌شوند. قفل و دستگیره‌ای که بر روی درب نصب می‌شود نیز از استیل ضد زنگ است.

با توجه به اینکه از جنس فولاد ساخته شده است، از پوشش مناسبی بر روی آن استفاده شده است تا در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی داشته باشد. ورق‌های فولادی با رنگ‌های پودری رنگ‌آمیزی می‌شوند که در برابر خوردگی مقاومت بیشتری دارند. بنابراین در طیف مختلفی از رنگ‌ها قابل انتخاب هستند.

درب خانه ضد حریق فولادی را می‌توانید در اندازه‌های مختلف، به صورت تک یا دو لنگه خریداری کنید. به طور استاندارد اگر درب آپارتمان ضد حریق فولادی را به صورت تک لنگه انتخاب کنید، می‌تواند تا ارتفاع 200 سانتی متر و اگر به صورت دو لنگه انتخاب کنید ارتفاع آن می‌تواند تا ۲.۸۰ سانتی متر افزایش پیدا کند. عرض آن نیز به صورت تک لنگه حدود یک متر و به صورت دو لنگه تا ۲ متر افزایش پیدا می‌کند.

مواد پرکننده که بین دو ورقه فولادی استفاده می‌شود، پشم سنگ است که برای هر یک متر مکعب حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم پشم سنگ استفاده می‌شود. وزن این درب‌ها با توجه به ابعاد و هسته‌ای که دارند، ضخامت فولاد به کار رفته و لوازم جانبی که بر روی آن‌ها نصب می‌شود، متفاوت است.

  • درب ضد حریق شیشه‌ای
تولید درب خانه ضد حریق شیشه‌ای
<strong>درب ضد حریق شیشه‌ای<strong>

درب‌های ضد حریق شیشه‌ای با حفاظت شبانه روزی، شرایطی را فراهم می‌کنند تا در صورت وقوع آتش سوزی، ساکنین بتوانند به راحتی از ساختمان خارج شوند. درب‌های شیشه‌ای را می‌توانید برای مراکز اداری، مسکونی، تجاری، تفریحی و بیمارستان‌ها نصب کنید. یکی از مزیت‌هایی که درب‌های شیشه‌ای دارند به غیر از این که می‌توانند ایمنی لازم را در برابر آتش فراهم کنند، می‌توانند به عنوان یک درب معمولی شیشه ای، به زیبایی فضا کمک کنند و در زمان آتش سوزی نیز به دلیل دید کامل به آن سوی درب، افراد می‌توانند با تصمیم گیری درست فضا را ترک کنند. امکان انتقال نور به داخل، افزایش دید بهتر، تنوع در طراحی و نصب آسان از ویژگی‌های دیگر این درب‌ها است.

  • مشخصات درب ضد حریق شیشه‌ای

در انتخاب درب خانه ضد حریق شیشه‌ای آنچه اهمیت دارد کیفیت است. قطعاً درب‌هایی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند، مقاومت بالاتری در برابر آتش دارند، در نتیجه آن‌ها را باید گران‌تر خریداری کنید. معمولاً میزان درجه‌بندی مقاومت این درب‌ها تا ۹۰ دقیقه است. بدین ترتیب در برابر دود، گازها و آتش بسیار مقاوم هستند. شیشه‌ای که در این نوع درب‌ها به کار می‌رود از استاندارد ul برخوردار است.

درب‌های ضد حریق شیشه‌ای را می‌توانید به صورت لولایی یا کشویی، با توجه به فضای موجود طراحی و اجرا کنید. این درب‌ها می‌توانند به صورت تک لنگه و دو لنگه نصب شوند. درب‌های شیشه‌ای با ظاهری ساده و قاب‌بندی‌های آلومینیومی می‌توانند در ابعاد بسیار بزرگ طراحی و اجرا شوند.

در میان درب‌های فلزی و شیشه ای، درب‌های فلزی از مقاومت بیشتری در برابر آتش برخوردار هستند. توجه داشته باشید استفاده از شیشه‌های سند بلاست شده عملکرد شیشه را در برابر آتش کمتر می‌کنند.

  • درب ضد حریق چوبی
<strong>درب ضد حریق چوبی<strong>

علاوه بر تجهیزاتی که برای تشخیص اعلام حریق در ساختمان‌ها استفاده می‌شود، استفاده از درب‌ خانه ضد حریق نیز مهم است، علاوه بر اینکه کمک می‌کنند ساکنین در برابر آتش محافظت شوند، از گسترش آتش نیز جلوگیری می‌کنند. در میان متریال‌هایی که برای ساخت درب‌های ضد حریق استفاده می‌شوند، چوب نیز توانسته برای ساخت و تولید درب‌های ضد حریق مورد استفاده قرار گیرد. نه تنها در برابر آتش مقاومت بالایی دارند بلکه به عنوان عایق صوتی نیز عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند. درب‌های چوبی نیز با توجه به درجه بندی، در یک بازه زمانی مشخص می‌توانند از آتش جلوگیری کنند و کمک کنند گسترش آتش از یک فضا به فضایی دیگر با تأخیر انجام شود تا آتشنشان‌ها در محل حضور پیدا کنند. سالن‌های کنسرت، سینماها، تئاترها، هتل‌ها، ساختمان‌های مسکونی و تجاری از جمله فضاهایی هستند که درب‌های ضد حریق چوبی می‌توانند قابلیت نصب داشته باشند.

  • مشخصات درب ضد حریق چوبی

از مشخصات درب خانه ضد حریق چوبی می‌توان به طراحی و اجرا در ابعاد مختلف اشاره کرد. ارتفاع این درب‌ها می‌تواند از ۱۹۰ تا ۲۵۰ سانتیمتر و عرض آن‌ها نیز می‌تواند از ۸۵ تا ۱۲۰سانتیمتر باشد. ضخامت درب نیز نباید کمتر از ۱.۵سانتی متر باشد. بهترین درب چوبی ضد حریق از جنس چوب خشک و بدون هر گونه خطوط CNC است.

آن‌ها را می‌توانید به صورت تک لنگه برای راهرو، راه پله یا درب واحد انتخاب کنید یا به صورت دو لنگه برای فضاهای پرتردد از جمله ساختمان‌های اداری با لولاهای پیچ شده استیل و دستگیره‌های فولادی انتخاب کنید. این درب‌ها در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها و طراحی‌های بی‌پایان قابل انتخاب هستند، بنابراین در کنار ایمنی باید زیبایی درب را نیز در نظر بگیرید. چارچوب این درب‌ها می‌تواند هم از نوع فولادی و هم از نوع چوبی باشد، اگر چوبی را انتخاب می‌کنید بهتر است از جنس چوب روس خشک شده باشد.

عده‌ای بر این باور هستند که درب‌های ضد حریق نباید از جنس چوب باشند، اما امنیت با درب ضد حریق  چوبی نیز امکانپذیر است. در ساخت این درب‌ها از مواد مختلف استفاده شده است تا در برابر حرارت‌های شدید مقاومت بالایی داشته باشند. استفاده از پشم سنگ، به طور چشمگیری مقاومت این درب‌ها را نسبت به درب‌های معمولی فاقد پشم سنگ، بالاتر می‌برد.

سخن پایانی

با توجه به ویژگی‌ها و کاربرد درب‌های ضد حریق، اینکه شما به کدام درب خانه ضد حریق نیاز دارید به شرایط شما بستگی دارد. اگر به دنبال حداکثری مقاومت در برابر آتش هستید، باید دربی با درجه مقاومت بالا خریداری کنید. امروزه تولید کنندگانی که در زمینه طراحی و تولید درب‌های ضد حریق فعالیت می‌کنند، خطوط تولید خود را گسترش داده و این درب‌ها را در طیف مختلفی از درجه‌بندی تولید می‌کنند. انتخاب نوع درب ضد حریق استاندارد کاملا به ترجیحات شخصی و سلیقه شما بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که حتی ساده‌ترین درب‌های ضد حریق نیز می‌توانند در مواقع آتش سوزی بهترین محافظت را از شما انجام دهند. نکته مهم در سفارش درب‌های ضد حریق بررسی استانداردها است. درب‌های ضد حریق باید تحت استانداردهای موجود از جمله استاندارد آمریکا، انگلستان، آلمان و فرانسه تولید شوند. همچنین از مرکز راه، مسکن و شهرسازی باید گواهینامه‌های معتبر اخذ کرده باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: شما اجازه کپی محتوای سایت را ندارید.