NFPA – نامی بزرگ در استاندارد ایمنی

استاندارد های ایمنی، اهمیت آن ها، و تلاشی که برای گسترش این استاندارد ها انجام شده است، را میتوان یکی از مهمترین اقدامات انجام شده در زمینه گسترش استاندارد و استانداردسازی زمینه های مختلف نام برد. همانگونه که در مطالب قبلی عنوان شد، استاندارد های ایمنی طیف وسیعی از استاندارد های ارائه شده توسط شرکت ها و سازمان های مختلف را شامل می شوند. یکی از بزرگترین نام هایی که میتوان خودنمایی کردن آن را در بین سایر این نام ها دید NFPA است. در صورتی که شما در جست و جوی استاندارد های ایمنی باشید. شاید بتوان استاندارد NFPA را اولین گزینه ای نامید که شما با آن مواجه خواهید شد. در ادامه این مطلب به بررسی این استاندارد گسترده و ویژگی های آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.


NFPA نامی بزرگ در استاندارد ایمنی


سازمان استاندارد های NFPA را میتوان بزرگترین و برجسته ترین نام در استاندارد های ایمنی مربوط به حریق و آتش سوزی دانست. میتوان با قاطعیت گفت که در تمامی استاندارد های آتش نشانی نام NFPA خودنمایی می کند. National Fire Protection Association یا انجمن ملی حفاظت از آتش، سازمانی جهانی است که در سال 1896 به صورت غیر انتفاعی شروع به کار کرد. بودجه این سازمان به صورت self-funded و توسط خود سازمان تامین میشود.

این سازمان چشم انداز خود را حذف خطرات و خساراتی مانند، صدمات فیزیکی، مرگ و خسارت های مالی سنگین ناشی از آتش سوزی، اتصالات الکتریکی و سایر خطرات مرتبط با آن از زندگی بشر عنوان می کند. همینطور ماموریت خود را نجات جان افراد و کاهش صدمات با استفاده از اطلاعات، دانش و اشتیاق خود، معرفی میکند. سازمان NFPA این دانش و اطلاعات را با ارائه بیش از 300 عنوان دستورالعمل که به دقت بررسی شده و مورد تایید کارشناسان قرار گرفته، تحت عنوان استاندارد های NFPA ارائه می کند. این سازمان همچنین از علاقه مندان به بالا بردن سطح این استاندارد ها و تبیین آن ها استقبال می کنند. این سازمان بیش از 50000 نفر، عضو فعال در سراسر جهان دارد.


در سال 1951 سازمان NFPA یک سمبل و نشان را به نام Sparky سگ آتش نشان برای خود تعیین کرد. این سگ عروسکی بزرگ که یک لباس آتش نشانی به تن دارد، به یکی از نماد های نام آشنا در آموزش نکات ایمنی به کودکان تبدیل شده است. از این نماد در کتاب های کودکان و انیمیشن های مختلفی برای آموزش کودکان تبدیل شده است.


عضویت در NFPA


عضویت در این سازمان برای سایر افراد و شرکت ها امکان پذیر است. شما میتوانید بسته به اینکه به عنوان یک استفاده کننده و یا یک تولید کننده استاندارد و متخصص در این امر باشید، در این سازمان عضو شوید، و از خدمات آن استفاده کنید.

عضویت در NFPA

این سازمان سه نوع عضویت را برای علاقه مندان ارائه میدهد:

 • Engage Membership: تمرکز این نوع عضویت روی دسترسی به متخصصین و منابع آموزشی این سازمان است.
 • Advance Membership: این نوع عضویت علاوه بر دسترسی به مزایای عضویت قبلی روی آموزش نیز تمرکز دارد.
 • Lead Membership: این عضویت علاوه بر تمام دسترسی های Advance Membership به NFCSS نیز دسترسی دارد. که در واقع حق اشتراک کلیه استاندارد ها و دستور العمل های تبیین شده توسط NFPA می باشد.


عضویت متعهد و یا Engage Membership در سازمان NFPA را میتوان با مراجعه به سایت این سازمان و ثبت نام در آن و پرداخت حق عضویت بدست آورد. این سازمان اظهار میدارد که، شما با این عضویت میتوانید به پایگاه داده های NFPA دسترسی داشته و از تخصص و تجربه آنها بهره مند شوید.

مزایای این نوع عضویت برای کاربران را میتوان موارد زیر دسته بندی نمود:

 • دسترسی اختصاصی به منابع موجود در پایگاه داده های NFPA که صرفا مخصوص اعضا(Members Only) می باشند.
 • خدمات پاسخ دهی به سوالات تخصصی.
 • تخفیفات ویژه اعضاء که شما می توانید با استفاده از آن به سایر خدمات و محصولات ارائه شده توسط این سازمان را با 10% تخفیف خریداری کنید.
 • عضویت رایگان در Section ها: Section ها در واقع تالار گفت و گوهای یازده گانه ای هستند که شما میتوانید از طریق آن ها با متخصصان و صاحب نظران در زمینه کاری خود به تبادل نظر بپردازید.
 • دریافت اشتراک آبونمان از ژورنال های NFPA
 • امتیاز رای دهی در رای گیری های برگزار شده، و نقش داشتن در تعیین مسیر و جهت دهی به تحقیقات این سازمان. البته امکان رای دهی برای اعضا جدید پس از گذشت 180 روز از تاریخ عضویت آنها فعال می گردد.


در این نوع از عضویت در NFPA شما در واقع تمامی دسترسی ها به عضویت Engage Membership را خواهید داشت به همین صورت شما می توانید به کلیه کلاس ها و محتوای آموزشی تولید شده آنلاین، و ارائه شده توسط این سازمان به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت. به همین صورت شما 20% تخفیف نیز برای کلاس های آموزش حضوری دریافت خواهید کرد.

ویژگی های درس هایی که شما میتوانید به صورت آنلاین و رایگان به آنها دسترسی داشته باشید، بدین شرح اعلام شده است:

 • تهیه و تبیین درس ها توسط متخصصین و تولید کنندگان استاندارد ها و دستورالعمل ها
 • دریافت آموزش های ادامه دار و ارزشمند
 • سرعت آموزش بالا و مناسب
 • دنبال کردن برنامه آموزشی ساده و روان
 • دسترسی سریع و آسان در هرجا و هر زمان، بیست و چهار ساعت شبانه روز و هفت روز هفته
 • ثبت نام در چند موضوع به صورت همزمان و عدم وجود محدودیت در این زمینه ها
 • صرفه جویی در زمان و هزینه


این نوع از عضویت که در واقع در بالاترین سطح عضویت می باشد، دسترسی جامع و کامل را به تمامی دستورالعمل ها و استاندارد های ارائه شده توسط این سازمان را برای کاربران خود فراهم میکند. همینطور کلیه ویژگی های سطوح قبلی نیز برای این سطح در دسترس می باشد.

به طور خلاصه میتوان ویژگی های این سطح را به شرح زیر عنوان کرد:

 • دسترسی کامل به تمام دستورالعمل ها و استاندارد های NFPA
 • دسترسی به منابع Member Only ارائه شده توسط NFPA
 • خدمات پاسخ دهی به سوالات تخصصی
 • عصویت در تالار های گفت و گوی NFPA
 • دریافت اشتراک آبونمان از NFPA
 • اعطای حق رای برای شرکت در رای گیری ها


هزینه عضویت در NFPA


شما میتوانید در صورت نیاز به صورت رسمی به عضویت این سازمان درایید و بنا بر حسب نیاز خود از این امکانات بهره کافی را ببرید. هزینه ثبت نام در این سازمان و عضویت های بالا به صورت یک ساله، دوساله، و سه ساله توسط این سایت ارائه می شود، که در جدول زیر قابل مشاهده می باشد.

هزینه عضویت در NFPA

لوزی خطر NFPA


در صورتی که به بسته بندی مواد شیمیایی مختلف دقت کرده باشید میتوانید تصویری لوزی شکل و چهار رنگ را روی آن ببینید که اطلاعاتی را به صورت علام اختصاری و کد های مختلف در اختیار شما می گذارد. این شکل همان لوزی خطر nfpa می باشد که هدف اصلی آن ارائه اطلاعات در مورد  ماهیت مواد مورد نظر، آن هم به صورت سریع و با اطلاعات کافی برای شرایط ضروری است.

رنگ های این نشان را قرمر، زرد، سفید و آبی تشکیل می دهند. امدادگران و آتش نشانان با استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط این نشان به ماهیت مواد موجود در محل و پتانسیل خطرات احتمالی که ممکن است توسط این مواد ایجاد شود پی برده و تصمیمات لازم را برای به حد اقل رساندن خسارات و اتفاقات بگیرند. برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به این نشان و معنی هر یک از علائم و کد های نوشته شده به مقاله لوزی خطر nfpa مراجعه کنید.


استاندارد های ارائه شده توسط این سازمان در سراسر دنیا مورد استفاده نهادهای مسئول برای ارتقای سطح ایمنی قرار دارد. در ایران نیز استاندارد های NFPA جزو استاندارد های ایمنی مورد توجه سازمان های استاندارد و همینطور آتش نشانی می باشد. این استاندارد ها و دستور العمل ها علاوه بر اینکه به صورت کامل مورد استفاده قرار میگیرند و استاندارد سازی بر اساس آن ها انجام می شود، در مواردی نیز از این استاندارد ها به شکل مرجعی برای تولید سایر استاندارد ها استفاده میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: شما اجازه کپی محتوای سایت را ندارید.