درب دودبند – هر آنچه که قبل از خرید باید بدانید

یک مورد اساسی و قابل توجه که برای حفظ سلامتی باید رعایت شود سلامت هوای محیط است. شرط لازم برای بقا، و موردی که شاید بتوان آن را یک نقطه ضعف برای نسل بشر دانست. در زمان آتش سوزی و حریق، در جاییکه شعله و حرارت آتش وجود ندارد، ورود دود و گاز های سمی میتواند باعث ورود صدمات جدی و اساسی شود. توجه به این مسئله موردی است که از دیرباز توسط انسان ها دنبال شده است، و در اختراعات و استاندارد های زیادی نمود پیدا می کند. تکامل استاندارد ها و به وجود آمدن استاندارد های ایمنی، و به طور تخصصی تر استاندارد های آتش نشانی را میتوان مثالی بزرگ و دلیلی بر این تلاش ها و توجهات دانست.

اقدامات زیادی در این زمینه صورت گرفته است، از ساختار ماسک های تنفسی ضد دود گرفته تا سیستم های تشخیص سلامت هوا و یا جدا کننده فضا های آلوده. در ادامه این مطلب ما به بررسی و ارائه مطالبی در خصوص درب دودبند و درب های ضد حریق همراه با دود بند خواهیم پرداخت که یکی از مهمترین محصولاتی هستند که در زمان رخ دادن حریق باعث جلوگیری از عبور دود شده و سلامت هوای محیط را تضمین می کنند. با ما همراه باشید.

درب دودبند - هر آنچه که قبل از خرید باید بدانید، درب دودبند چیست؟


درب دودبند، تضمینی بر سلامت هوای محیط


درب دودبند یکی از مواردی است که به شما کمک می کند تا سلامت هوای محیط را در زمان آتش سوزی تضمین کنید. در اینجا هدف ما از درب دودبند، همان درب مقاوم در برابر حریق با خاصیت جلوگیری از عبور دود و شعله های آتش است. درب دودبند ضد حریق در واقع مکانیزمی دارد که در زمان ؟آتش سوزی و ایجاد حرارت فعال شده و مانع از عبور دود و یا شعله های آتش می گردد. در صورتی که بخواهیم یک دید کلی نسبت به این نوع درب ها داشته باشیم وظیفه درب دودبند مقاوم در برابر آتش این است که از سرایت دود و شعله های آتش به طرف دیگر درب جلوگیری نموده و در برابر آن تا مدت زمان تعیین شده از طرف سازنده مقاومت کند.

عموما زمان بین 30 تا 240 دقیقه بازه استانداردی برای این درب ها می باشد. البته درب های با کیفیت بالا رنج پایین از زمان مقاومت را در نظر نمی گیرند و عموما از رنج 90 دقیقه به بالا تولیدات خود را عرضه میکنند. به عنوان مثال یک درب ضد حریق با ویژگی دودبند که در امیر درب تولید شده باشد مدت زمان مقاومت 90، 180 و یا 240 دقیقه را دارا خواهد بود. بدیهی است تکنولوژی لازم برای ساخت دربی که بتواند مدت 4 ساعت در برابر شعله های آتش مقاومت کند در اختیار هر سازنده ای نیست. این تکنولوژی ساخت، به همراه تلاش و پشت کار سازندگان، باعث می شود یک درب از آزمایشات مورد نظر سربلند بیرون بیاید و بتوان برای تضمین سلامت جان افراد روی آن درب حساب کرد. در ادامه به بررسی مکانیزم عملکرد درب دودبند در جلوگیری از عبور دود و انواع درب دودبند خواهیم پرداخت.


یک درب دودبند چگونه مانع از عبور دود می شود!؟


درب دودبند مکانیزم های متفاوتی را برای جلوگیری از عبور دود استفاده می کنند. اما یکی از موثر ترین و کاربردی ترین این روش ها استفاده از نوار دودبند است که در حاشیه این درب ها قرار می گیرد. نوار دودبند نواری است از مواد شیمیایی خاص که در مواجهه با حرارت و بالا رفتن دما افزایش حجم پیدا کرده و از عبور دود جلوگیری میکند. این نوار دور تا دور درب دودبند نصب میشود و پس از افزایش حجم کل فاصله بین کلاف و لنگه درب دودبند را پر میکند به این صورت درب دودبند کاملا عایق شده و از عبور هرگونه دود و یا شعله آتش جلوگیری خواهد شد.

نوار دودبند بسته به نوع و اندازه درب دودبند و یا موقعیت محل قرار گیری آن در اندازه های مختلف و انواع مختلف در درب های مقاوم در برابر آتش استفاده می شود. یک درب مقاوم در برابر حریق که در محل هایی نصب می گردد که هر دو طرف دارای فضا های بسته هستند طبیعتا باید از نوار های دود بند قوی تر با ضخامت و پهنای بیشتری استفاده کنند تا جلوگیری از نفوذ دود به طرف دیگر درب دودبند  تضمین شده باشد.


کدام نوار دودبند کیفیت بهتری را به ما ارائه میدهد!؟


نوار دودبند نیز انواع مختلفی دارند و ترکیبات استفاده شده در هر کدام از انواع آن با سایرین متفاوت است. اما آنچه یک نوار دودبند خوب را از بقیه متمایز میکند میزان افزایش حجم آن در برابر دمای خاص است. باید در نظر داشته باشید نوار دودبندی که بیشترین میزان افزایش حجم و انبساط را داشته باشد بیشتر توانایی مهار دود را دارد. همینطور این ماده پس از سوختن نباید چگالی خود را از دست بدهد و دود را رد کند. مورد دیگر که قابل توجه است، دمای سوختن آن است.

بعضی از نوار های دودبند در دما های بسیار بالا منفعل شده و افزایش حجم پیدا می کنند که این کار میتواند باعث شود که قبل از فعال شدن نوار دودبند فضای طرف مقابل درب دودبند از دود اشباع شده باشد. پس انتخاب دربی که از هز نظر مناسب بوده و نوار دودبند استاندارد و مناسب نیز داشته باشد یک اصل مهم و ضروری است.

نوار دودبند


استفاده از نوار دودبند نامناسب چه زیان هایی میتواند برای ما داشته باشد!؟


یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کند این است که آیا استفاده از نوار دودبند های بدون کیفیت و غیر استاندارد میتواند آسیبی به ما برساند؟ آیا علاوه بر اختلال در جلوگیری از انتشار دود، خطر دیگری ما را تهدید خواهد کرد؟ آیا ممکن است خود نوار دودبند مشکلاتی را برای ما ایجاد کند؟


پاسخ قاطعانه بله به سوال های بالا ممکن است در نگاه اول کمی شوکه کننده به نظر برسد! اجازه دهید تا در ادامه این مقوله را با دقت و حوصله بیشتری دنبال کنیم.


وجود مواد شیمیایی در درب دودبند که با سوختن افزایش حجم پیدا می کند یک امر قطعی است. و در صورت استفاده از نوار دودبند نامناسب در درب ضد حریق، در هنگام سوختن، از خود دود و یا گازی را آزاد می کند که میتواند برای سلامتی مضر باشد. می توان گفت نگرانی در مورد این مسئله کاملا به جا و صحیح است. نوار های دودبند انواع مختلفی دارند و می توانند از مواد اولیه متفاوتی ساخته شوند. در بعضی موارد مشاهده شده است که این مواد در هنگام سوختن و افزایش حجم، گاز های سمی و زیان آوری را متصاعد، و وارد هوای محیط کرده اند.


همینطور ممکن است پس از گذشت مدت زمان خاصی این نوار حجیم شده خود دچار سوختگی شده و دود ناشی از آن به تبع مضرتر از دود آتش باشد. اما با گذشت زمان و بالاتر رفتن تکنولوژی این مشکلات تا حدودی رفع شده است. اما این دلیل بر استاندارد بودن و بی خطر بودن تمامی نوار های استفاده شده در درب دودبند نیست.

شما باید در نظر داشته باشید یک درب دودبند استاندارد دربی است که در آن از نوار دودبندی استفاده شده باشد که گواهینامه های معتبر بین المللی را کسب کرده باشد و امتحان خود را پس داده باشد. ما در امیر درب کیفیتی را به شما پیشنهاد میکنیم که از تمامی این آزمایش ها سربلند بیرون آمده است و حتی کیفیتی ورای استاندارد های بین المللی را در اختیارتان قرار می دهد.

 
به طور کلی می توان درب دودبند را یکی از موارد اصلی و ضروری در ساختمان ها دانست که در مواقع حریق سلامت هوای محیط را برای شما فراهم میکند. درب مقاوم در برابر آتش با قابلیت دودبند، یکی از محصولات مهمی است که باید به وجود استاندارد های ایمنی و استاندارد های آتش نشانی در رابطه با اجزای تشکیل دهنده آن توجه شود. ما در امیر درب یک درب استاندارد با بالاترین کیفیت و زمان مقاومت در برابر آتش را پیشنهاد میکنیم که موفق به اخذ گواهینامه های بین المللی Efectis و bs en 1634 شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: شما اجازه کپی محتوای سایت را ندارید.